Nowe 500 plus: Rząd przegłosował ustawę! Nie każdy otrzyma pieniądze

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego na pierwszym miejscu stawia rodzinę i stara się tego dowieść od dawna. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli tak zwane nowe 500 plus to jeden z elementów Polskiego Ładu, zapowiedzianego w maju przez Prawo i Sprawiedliwość. Sejm przegłosował ustawę, dzięki której rodzice dostaną kolejne wsparcie na dzieci.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nie da się ukryć, że wiele rozwiązań wprowadzanych w naszym kraju już od lat ma na celu zwiększyć dzietność i poprawić warunki życia wielodzietnych rodzin. Wprowadzone już programy to Rodzina 500+, Dobry Start, czy Maluch+. Niedługo wejdzie w życie jeszcze jeden, który dodatkowo wesprze rodziny posiadające dwoje dzieci lub więcej. Sejm przegłosował ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, czeka ona już tylko na podpis Prezydenta.

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

Nowe 500 plus, czyli pieniądze na drugie i kolejne dziecko

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12 do 36 miesięcy. Rodzice będą mogli wybrać, wysokość, w jakiej otrzymywać będą pieniądze. Istnieją dwa warianty:

  • 500 zł miesięcznie przez dwa lata
  • 1000 zł miesięcznie przez rok

Co ważne, wsparcie nie będzie zależne od dochodów w rodzinie. Rząd szacuje, że w 2022 r. ze wsparcia będzie mogło skorzystać ok. 600 tys. dzieci.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w środę opublikowało na Twitterze wpis na temat tego programu.

Kiedy i gdzie będzie można złożyć wniosek? Program będzie obowiązywał od nowego roku

Według ustawy, którą podpisano, wniosek do ZUS-u o przyznanie świadczenia można będzie złożyć najwcześniej na 90 dni przed ukończeniem przez dziecko dwunastego miesiąca życia. Najpóźniej możemy to zrobić 30 dni po tym fakcie. Niestety będzie to możliwe tylko w wersji elektronicznej, np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub Profilu Zaufanego. W środę posłowie odrzucili poprawkę Senatu, która mówiłaby o tym, by w okresie przejściowym możliwe było składanie wniosków w formie papierowej.

Nowy Ład chce pomoc też rodzinom, w których jest tylko jedno dziecko. Będzie to forma dofinansowanie na opiekę

Dla rodzin z tylko jednym dzieckiem też mamy dobre wiadomości. Rząd przyjął zmiany do ustawy o opiece nad dziećmi, które nie ukończyły trzech lat. W praktyce oznacza to, że zostanie wprowadzone dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w wysokości 400 zł miesięcznie.

Dofinansowanie będzie przyznawane na:

  •  dziecko pierwsze i jedyne w rodzinie
  •  dziecko w wieku przed ukończeniem dwunastego miesiąca i po ukończeniu 36. miesiąca życia
  •  dziecko pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym

Rząd szacuje się, że tym wsparciem zostanie objętych ok. 110 tysięcy dzieci.

Więcej o: