Od stycznia 2022 zmiany dla pracowników. Nowa kwota wolna od podatku i podwyżka stawki minimalnej

Pracowników czeka w 2022 roku wiele zmian. Polski Ład wprowadza zmiany, które nie dla każdego mogą okazać się korzystnie. Zmiany dla pracowników to m.in podwyżka stawki minimalnej, ale też nowa kwota wolna od podatku. Sprawdź, czy w kolejnym roku zyskasz, czy może stracisz.

Zmiany dla pracowników zgodnie z obietnicami rządu mają wejść w życie już 1 stycznia. Niektórzy pracownicy będą musieli podpisać nowe umowy, które będą uzupełnione o nowe warunki, zgodne z rozporządzeniem Polskiego Ładu. Są też obywatele, którzy mają powody do radości. Kwota wolna od podatku wzrośnie, co daje większe możliwości przedsiębiorcom. Szykują się też zmiany w skali podatkowej i kontroli przebywania na L4. Co przyniesie 2022 rok i kto na tym zyska pieniądze?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Grochowski: Mamy gotowe mieszkania i pracę dla migrantów

Od stycznia 2022 zmiany dla pracowników. O ile wzrośnie kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku, a ściślej kwota dochodu wolnego od podatku, to inaczej kwota dochodu niepowodującego obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Kwota wolna od podatku to jeden z elementów systemu podatkowego. Od 1 Stycznie wzrośnie do aż 30 000 złotych.

Polski Ład planuje też wprowadzić w życie od 2022 roku podwyższenie do 120 000 zł kwoty, po której przekroczeniu ma zastosowanie stawka podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 32%. Dodatkowo, jeżeli rozliczasz swoje dochody w formie progresywnego podatku dochodowego i zarabiasz w ciągu roku mniej niż 120 000 zł, pracodawca może pobrać od ciebie zaliczkę na podatek jedynie 17%. Od 2022 roku 32% zaliczki będzie pobierane dopiero po przekroczeniu tej kwoty.

Zmiany dla pracowników dotyczą także urlopów. Co z L4?

Niestety, nie wszyscy pracownicy będą zadowoleni z reform, które wejdą w życie w 2022 roku. Zmianom ulegnie system dotyczący zwolnień lekarskich. Rząd zapowiedział zmianę zasad ustalania wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne. Należy przygotować się na likwidację prawa podatnika do odliczenia kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej (pobranej przez płatnika) w roku podatkowym od kwoty należnego za ten rok podatku dochodowego od osób fizycznych albo zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. To, co zmartwi niektórych pracowników to fakt, że od 2022 roku ZUS będzie mieć nowe możliwości skontrolowania jak wykorzystujemy zwolnienia lekarskie. Dane będzie mógł pozyskiwać bezpłatnie od pracowników i pracodawców w sytuacji badania zasadności zwolnienia. Za kłamstwo, grożą konsekwencje. 

Podwyżka stawki minimalnej w 2022 roku. O ile wzrośnie?

Pewnym jest, że kwota minimalna wzrośnie i osoby zarabiające najmniej mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie. W 2022 roku płaca minimalna wzrośnie do 3010 zł brutto. Niestety, pracownik "na rękę" otrzyma jedynie 2 209,56 zł. W stosunku do lat ubiegłych, podwyżka minimalnego wynagrodzenia to aż 210 zł. Jest to kwota brutto, ponieważ pracownicy zobaczą na swoim koncie zaledwie 147,89 więcej. 

Więcej o: