Kredyt bez wkładu własnego 2021. Prezydent podpisał ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym

Podpisana przez Prezydenta ustawa sprawi, że osoby, które posiadają zdolność kredytową, jednak nie stać ich na wkład własny, będą miały możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Ten przywilej będzie jednak przysługiwał tylko wybranym.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy mamy bańkę na rynku mieszkaniowym, czy to jeszcze boom? [Q&A]

Dla wielu młodych osób, które chciałyby zaciągnąć kredyt hipoteczny największą przeszkodzą nie jest brak możliwości jego spłaty, ale wkład własny, który może wynosić od 10 do nawet 20 procent wartości nieruchomości. Niestety bariera ta często sprawia, że Polacy skazani są na wynajem. Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, która została podpisana przez Prezydenta, ma ułatwić proces zakupu mieszania. 

małgorzata kożuchowska Małgorzata Kożuchowska w pikowanym płaszczu zachwyciła fanów

Kredyt bez wkładu własnego: dla kogo przeznaczone jest takie rozwiązanie? 

O kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego będzie mogła ubiegać się określona grupa osób tzn.: małżeństwa, osoby samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko oraz osoby niepełnosprawne, mające orzeczenie o niepełnosprawności całkowitej lub w znacznym stopniu.

Ponadto zarówno kredytobiorca, jak i członkowie jego gospodarstwa domowego nie mogą być właścicielami innej nieruchomości. Wyjątek stanowią rodziny, które mają dwoje lub więcej dzieci. W takim przypadku mogą być właścicielami jednej nieruchomości o powierzchni:

  • do 50 m kw przy dwójce dzieci, 
  • do 75 m kw przy trójce dzieci, 
  • do 90 m kw przy czwórce dzieci,
  • brak limitu metrażowego dla rodzin posiadających pięcioro lub więcej dzieci.

Na jakich warunkach przyznawany będzie kredyt bez wkładu własnego? 

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy będzie udzielany do wysokości 100% ceny zakupu mieszkania lub kosztów budowy domu jednorodzinnego na minimum 15 lat. Wskaźnik ten może być wyższy, jeśli będzie dotyczył kredytu finansującego koszt wykończenia lokalu. Zgodnie z powyższą ustawą państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować do maksymalnie 20% kwoty kredytu, jednak nie może ona przekroczyć progu 100 tys. złotych, co ma zastąpić ponoszony do tej pory wkład własny. Dodatkowo ustawa przewiduję tzw. spłatę rodzinną, czyli jednorazową spłatę części gwarantowanego kredytu mieszkaniowego przez BFK w związku z urodzeniem się dziecka:

  • 20 000 zł – w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o drugie dziecko,
  • 60 000 zł – w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o trzecie albo kolejne dziecko.

Wzrost kosztów kredytu po podwyżce stóp procentowych Podwyżka stopy procentowej. Raty kredytów w górę

Kredyt bez wkładu własnego 2021. Kiedy wejdzie w życie? 

Nowe przepisy wejdą w życie po upływie sześciu miesięcy od ich publikacji w Dzienniku Ustaw. W praktyce oznacza to, że możliwość wzięcia kredytu bez wkładu własnego pojawi się już być może w maju przyszłego roku. 

Więcej o: