Interesują cię wróżby? Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Święty Andrzej był jednym z dwunastu apostołów, męczennikiem i świętym zarówno Kościoła katolickiego, jak i prawosławnego. Za życie wiele podróżował i jako pierwszy miał głosić ewangelię na dalekiej północy, dlatego jest patronem wielu krajów oraz narodów słowiańskich. Święty Andrzej jest szczególnie czczony w Szkocji, której jest oficjalnym patronem od XIV wieku. Imieniny Andrzeja są tam świętem narodowym, czyli również dniem urzędowo wolnym od pracy. W Polsce niestety nie mamy aż tyle szczęścia.
Wbrew temu, co można by sądzić na podstawie nazwy, andrzejkowy wieczór wróżb wypada nie w imieniny Andrzeja (30 listopada), tylko dzień wcześniej. Noc z 29 na 30 listopada, czyli wigilia św. Andrzeja, od zawsze była związana z magicznymi rytuałami przeznaczonymi wyłącznie dla panien na wydaniu. Kawalerowie mieli bowiem swoje własne święto – katarzynki (w nocy z 24 na 25 listopada). W roku liturgicznym andrzejki to bardzo ważne święto. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ to ostatnia okazja do zabawy przed adwentem. Adwent to w Kościele katolickim czas zadumy i oczekiwania na Boże Narodzenie. W tym okresie obowiązuje zakaz organizowania hucznych imprez.
Paradoksalnie tradycja ta ma niewiele wspólnego z samym Świętym Andrzejem. Według wierzeń chrześcijańskich jest on wprawdzie patronem małżeństw i panien pragnących szczęśliwie wyjść za mąż, jednak nic poza tym – apostoł na pewno nie miał nic wspólnego z magią i wróżbami. Korzenie andrzejek sięgają dalej i głębiej, aż do pogańskiej, słowiańskiej przeszłości. Wówczas traktowano je bardzo poważnie, wszak był to magiczny rytuał, który miał wywierać realny wpływ na życie dziewcząt biorących udział we wróżbach. Dopiero z czasem andrzejki przekształciły się w wesołą zabawę dla wszystkich i nadal – mimo upływu wielu wieków – są organizowane w wielu domach, restauracjach czy klubach.
Najbardziej popularną z wróżb jest oczywiście lanie wosku. Roztopiony wosk przelewa się przez dziurkę od klucza do miski z wodą. Gdy zastygnie, należy obejrzeć go pod światło i na podstawie kształtu odczytać ważne informacje dotyczące przyszłości. Na przykład: serce wróży miłość, słońce pomyślność, gwiazda pieniądze, a kot – zdradę. Inną tradycyjną wróżbą jest wyścig butów – trzeba je ustawiać jeden za drugim w stronę wyjścia z pokoju. Ten but, który pierwszy znajdzie się na progu, oznacza dla właściciela szybki ślub. Ciekawa jest również wróżba ze skórki jabłka. Należy je obrać bez odrywania noża, aby zachować całą skórkę, a następnie rzucić ją przez lewe ramię i z kształtu odczytać pierwszą literę imienia przyszłego męża.