Interesują cię świadczenia? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
W obliczu powstania niezdolności do pracy – z powodu choroby, wypadku lub innego niefortunnego zdarzenia losowego – możemy liczyć na zasiłek chorobowy przyznawany na okres 182 dni. Jednak co się dzieje, jeśli po upływie tego czasu nadal nie osiągnęliśmy pełnej sprawności i w związku z tym nie możemy wrócić do pracy? W takim wypadku możemy się starać o kolejną formę pomocy, którą stanowi świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenie może być przyznane jednorazowo lub w częściach.
Świadczenie rehabilitacyjne przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, decyzję wydaje lekarz orzecznik lub komisja lekarska. Świadczenie jest przeznaczone dla osób, które po okresie pobierania zasiłku chorobowego nadal są niezdolne do podjęcia pracy. Świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest maksymalnie na 12 miesięcy i mogą się o nie starać wyłącznie osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym, czyli:
Aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne, należy złożyć stosowny wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest on dostępny w punkcie informacyjnym każdej jednostki ZUS-u, na stronie www.zus.pl lub na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Gotowy wniosek można złożyć w placówce ZUS, wysłać pocztą lub za pośrednictwem platformy PUE. Do wniosku trzeba załączyć następujące dokumenty:
Wysokość świadczenia w każdym indywidualnym przypadku wylicza ZUS. Z zamieszczonych na stronie informacji wynika, że wynosi ono: