Zbliża się Polski Ład. Zmiany w podatkach mogą okazać się dużym problemem

Zmiany w podatkach 2022, które będą spowodowane wprowadzeniem Polskiego Ładu mogą okazać się problemem nie tylko dla przedsiębiorców, ale i podatników. Ulga dla klasy średniej nie wszystkim może się bowiem opłacać.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polski Ład zmieni system podatkowy. Kto powinien płacić więcej?

Wprowadzenie ulgi dla klasy średniej miało być rekompensatą skutków wprowadzenia zmian w zakresie rozliczania składki zdrowotnej. Nowy Polski Ład może jednak okazać się dla wielu przedsiębiorców i podatników nie lada problemem. 

Zmiany w podatkach 2022. Do kogo skierowana jest ulga dla klasy średniej?

Zapis wprowadzony przez Polski Ład dotyczący ulgi dla klasy średniej zacznie obowiązywać od przyszłego roku, co oznacza, że będzie można ją wyliczyć w deklaracji składanej w roku 2023. Grupa osób uprawnionych do skorzystania z niej jest dość ograniczona. Uwzględnione są w niej bowiem jedynie osoby zatrudnione na umowę o pracę oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się na zasadach ogólnych według skali podatkowej, których roczny przychód mieści się w graniach 68 412 zł – 133 692 zł.

Ulga podatkowa 2022: jak ją wyliczyć? 

Miesiące, w których przychód podatnika mieści się w przedziale 5 701 zł - 11 141 zł, podlegają opodatkowaniu według ustalonej skali, a następnie pomniejszają dochód o kwotę ulgi dla pracowników w każdym miesiącu w wysokości obliczonej zgodnie z algorytmem. Dla przychodów od 5 701 zł do 8 549 zł miesięcznie wygląda on następująco: 

  • (A x 6,68% – 380,50 zł) ÷ 0,17

Natomiast wzór dla przychodów w granicy 8 549 zł - 11 141 zł to: 

  • (A x (-7,35%) + 819,08 zł) ÷ 0,17

Przy czym A rozumie się jako miesięczne przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy.

Polski Ład. Zmiany w podatkach mogą być dla wielu problemem

Ulga może być uwzględniona w zeznaniu rocznym lub poprzez oświadczenie pracownika stosowana w rozliczeniach miesięcznych. Powoduje to pewnego rodzaju pułapkę, która może spowodować powstanie niedopłaty podatku dochodowego, którą trzeba będzie uregulować. W przypadku awansu lub zmiany stanowiska, gdy dochody ulegną obniżeniu lub podwyższeniu, może okazać się, że podatnik przekroczył granice uprawniające do uzyskania ulgi dla klasy średniej. Podobna sytuacja może powstać w sytuacji otrzymania nagrody rocznej lub premii. Okazać się może bowiem, że w rozliczeniu rocznym będziemy zmuszeni do oddana fiskusowi pieniędzy z tytułu niedopłaconego podatku.

Więcej o: