Emerytury stażowe 2022: kiedy zmiany wejdą w życie? Projekt na liście ustaw

Emerytury stażowe 2022. Projekt stworzony przez NSZZ "Solidarność" trafił do Sejmu już we wrześniu. Na tamten moment złożonych podpisów było 235 tys., dzięki temu procedura w Sejmie mogła się rozpocząć. Obiecany projekt emerytur stażowych 28 października znalazł się na liście ustaw, które aktualnie czekają na czytanie w Sejmie.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Na samym początku swojej prezydentury Andrzeja Dudy obiecał swoim wyborcom wprowadzenie emerytur stażowych. Niestety na ten moment ze strony Prezydenta nie wyszła żadna informacja na ten temat. Obywatele musieli podjąć działania sami. Związek "Solidarność" złożył już w połowie czerwca do Sejmu projekt ustawy o emeryturach stażowych, po czym zaczął zbierać podpisy.

Zobacz wideo Których polityków trzeba wysłać na emeryturę? "Ja się ze swoimi poglądami nie kryję"

Emerytury stażowe 2022. Projekt podpisało 235 tysięcy osób

NSZZ "Solidarność" wziął sprawy w swoje ręce i 30 września złożył w Sejmie projekt w sprawie emerytur stażowych, który został przez nich przygotowany. Podpisało się pod nim 235 tysięcy osób. 

Przejście na emeryturę w naszym kraju, ściśle związane jest wiekiem osoby, która chce na nią przejść. Musi zostać osiągnięty tak zwany wiek emerytalny, aby pracownik mógł przejście na emeryturę. Na ten moment kobieta starająca się o świadczenie emerytalne musi osiągnąć wiek 60 lat, a mężczyzna 65 lat. Emerytury stażowe miałyby to zmienić.

Emerytura stażowa komu przysługuje? Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury stażowej?

Zgodnie z projektem przygotowanym przez NSZZ "Solidarność", emerytura stażowa przysługiwałaby osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. Kolejnym warunkiem jest osiągnięcie okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Ważne jest, że jej wysokość ustalona przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki nie będzie mogła być niższa od minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 1250,88 zł.

Co jednak w przypadku, gdy naszą formą zatrudnienia przez lata była umowa zlecenie? Jako że umowy cywilnoprawne nie podlegają uregulowaniom Kodeksu pracy, to okres zatrudnienia na podstawie m.in. umowy zlecenie nie jest wliczany do stażu pracy, a więc nie byłby brany pod uwagę.

Projekt emerytur stażowych na liście ustaw. Czy zmiany wejdą w życie?

Dokładnie jeszcze nie wiadomo kiedy miałoby dojść do wprowadzenia w życie emerytur stażowych. Projekt na ich temat znalazł się 28 października 2021 r. na liście ustaw. Teraz czeka on na czytanie w Sejmie. Po spełnieniu wymagań formalnych pierwsze czytanie powinno rozpocząć się w ciągu trzech miesięcy od złożenia projektu, Sejm musi więc rozpatrzyć projekt się do połowy stycznia 2022 roku. Projekty ustaw Sejm uchwala w trzech czytaniach. Nie wiadomo również nic o tym, w jakim tempie będzie procedowany projekt ustawy, bo o tym zadecyduje większość rządząca.

Więcej o: