Zaćmienie księżyca 2021. Kiedy wystąpi i jak je obserwować? Już wkrótce na niebie niezwykłe zjawisko

Zaćmienie Księżyca możemy obserwować wyłącznie w czasie pełni. Jest to wyjątkowe wydarzenie, które ma miejsce, gdy Ziemia znajdzie się dokładnie między Słońcem a Księżycem. Kiedy wystąpi kolejne widoczne w Polsce zaćmienie Księżyca? Okazuje się, że już bardzo niedługo.

Interesujesz się astronomią? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kolejne zaćmienie Księżyca będzie widoczne w wielu rejonach ziemskiego globu, ale oczywiście nie wszędzie. Tym razem nam się poszczęści, ponieważ Polska znajdzie się w zasięgu niezwykłego zjawiska astronomicznego. Już wkrótce warto pilnie obserwować zdarzenia na nocnym niebie.

Zobacz wideo W kosmosie wiele się zmienia. Pomagają niższe koszty.

BTired,Mother,With,Upset,Baby,Suffering,With,Post,Natal,Depression.Wielu rodziców jest zaskoczonych, że to już. Dziecko zmienia się nie do poznania

Listopadowe zaćmienie Księżyca będzie możliwe do zaobserwowania w Polsce

Najbliższe zaćmienia Księżyca wystąpi już w ten piątek. 19 listopada Ziemia znajdzie się w idealnym położeniu między Słońcem a Księżycem, wywołując to niesamowite zjawisko astronomiczne. Wydarzenie będzie możliwe do zaobserwowania na terenie Polski, ale niestety nie w każdym jej zakątku. Na najlepszy widok mogą liczyć mieszkańcy centralnej i zachodniej części kraju. Około godziny 7 rano powinni zerknąć w niebo – wtedy rozpocznie się spektakl. Widoczne w Polsce zaćmienie Księżyca potrwa aż 3 godziny i 28 min, co czyni je najdłuższym zaćmieniem w tym stuleciu. Mieszkańcy innych rejonów świata, np. Ameryki Południowej, będą mogli obserwować je jeszcze dłużej, bo przez aż 6 godzin!

W przeciwieństwie do zaćmienia Słońca obserwacja zaćmienia Księżyca nie wymaga specjalnego sprzętu ani ochrony oczu. Wystarczy wyjść na zewnątrz i spojrzeć w niebo. Dla wygody można zabrać ze sobą lornetkę

Jakie są rodzaje zaćmień Księżyca? Występują dokładnie trzy typy

W przypadku Księżyca możemy mieć do czynienia z trzema typami zaćmienia. Zaćmienie całkowite jest najbardziej widowiskowe. Księżyc znajduje się wówczas w stożku cienia Ziemi, więc nie dochodzą do niego promienie słoneczne. Cała powierzchnia staje się ciemna i niejako znika z naszych oczu. Gdy jakikolwiek fragment Księżyca pozostaje widoczny, wówczas mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Zaćmienia półcieniowe zwykle są ledwie zauważalne. Polegają na lekkim zaciemnieniu brzegów Księżyca, gdy przechodzi on przez półcień Ziemi.

Zaćmienie Księżyca obserwowalne w Polsce 19 listopada 2021 będzie zaćmieniem częściowym. Oświetlona pozostanie dolna krawędź Księżyca, podczas gdy reszta satelity zatonie w czerwonawym cieniu. Jest to już drugie zaćmienie w tym roku, a kolejnego możemy się spodziewać dopiero 16 maja 2022 roku.

Andrzejki (zdjęcie ilustracyjne)Andrzejki 2021. Kiedy je zorganizować? Data może być myląca

Nie tylko zaćmienie, ale również wyjątkowa pełnia Mroźnego Księżyca

Listopadowa pełnia Księżyca jest wyjątkowa nie tylko z powodu zaćmienia. Jest to tzw. Pełnia Mroźnego Księżyca, bardzo istotna w wierzeniach wielu kultur. Wczesne przymrozki oznaczały bowiem ciężką zimę i potencjalnie głód, jeśli zapasy okazały się niewystarczające. Inna nazwa listopadowej pełni to Księżyc Myśliwego – wtedy właśnie zaczyna się sezon na polowania i gromadzenie mięsa na długą zimę.

Więcej o: