Zaćmienie księżyca 2021. Kiedy wystąpi i jak je obserwować? Już wkrótce na niebie niezwykłe zjawisko

Zaćmienie Księżyca możemy obserwować wyłącznie w czasie pełni. Jest to wyjątkowe wydarzenie, które ma miejsce, gdy Ziemia znajdzie się dokładnie między Słońcem a Księżycem. Kiedy wystąpi kolejne widoczne w Polsce zaćmienie Księżyca? Okazuje się, że już bardzo niedługo.

Interesujesz się astronomią? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kolejne zaćmienie Księżyca będzie widoczne w wielu rejonach ziemskiego globu, ale oczywiście nie wszędzie. Tym razem nam się poszczęści, ponieważ Polska znajdzie się w zasięgu niezwykłego zjawiska astronomicznego. Już wkrótce warto pilnie obserwować zdarzenia na nocnym niebie.

Zobacz wideo W kosmosie wiele się zmienia. Pomagają niższe koszty.

Listopadowe zaćmienie Księżyca będzie możliwe do zaobserwowania w Polsce

Najbliższe zaćmienia Księżyca wystąpi już w ten piątek. 19 listopada Ziemia znajdzie się w idealnym położeniu między Słońcem a Księżycem, wywołując to niesamowite zjawisko astronomiczne. Wydarzenie będzie możliwe do zaobserwowania na terenie Polski, ale niestety nie w każdym jej zakątku. Na najlepszy widok mogą liczyć mieszkańcy centralnej i zachodniej części kraju. Około godziny 7 rano powinni zerknąć w niebo – wtedy rozpocznie się spektakl. Widoczne w Polsce zaćmienie Księżyca potrwa aż 3 godziny i 28 min, co czyni je najdłuższym zaćmieniem w tym stuleciu. Mieszkańcy innych rejonów świata, np. Ameryki Południowej, będą mogli obserwować je jeszcze dłużej, bo przez aż 6 godzin!

W przeciwieństwie do zaćmienia Słońca obserwacja zaćmienia Księżyca nie wymaga specjalnego sprzętu ani ochrony oczu. Wystarczy wyjść na zewnątrz i spojrzeć w niebo. Dla wygody można zabrać ze sobą lornetkę

Jakie są rodzaje zaćmień Księżyca? Występują dokładnie trzy typy

W przypadku Księżyca możemy mieć do czynienia z trzema typami zaćmienia. Zaćmienie całkowite jest najbardziej widowiskowe. Księżyc znajduje się wówczas w stożku cienia Ziemi, więc nie dochodzą do niego promienie słoneczne. Cała powierzchnia staje się ciemna i niejako znika z naszych oczu. Gdy jakikolwiek fragment Księżyca pozostaje widoczny, wówczas mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Zaćmienia półcieniowe zwykle są ledwie zauważalne. Polegają na lekkim zaciemnieniu brzegów Księżyca, gdy przechodzi on przez półcień Ziemi.

Zaćmienie Księżyca obserwowalne w Polsce 19 listopada 2021 będzie zaćmieniem częściowym. Oświetlona pozostanie dolna krawędź Księżyca, podczas gdy reszta satelity zatonie w czerwonawym cieniu. Jest to już drugie zaćmienie w tym roku, a kolejnego możemy się spodziewać dopiero 16 maja 2022 roku.

Nie tylko zaćmienie, ale również wyjątkowa pełnia Mroźnego Księżyca

Listopadowa pełnia Księżyca jest wyjątkowa nie tylko z powodu zaćmienia. Jest to tzw. Pełnia Mroźnego Księżyca, bardzo istotna w wierzeniach wielu kultur. Wczesne przymrozki oznaczały bowiem ciężką zimę i potencjalnie głód, jeśli zapasy okazały się niewystarczające. Inna nazwa listopadowej pełni to Księżyc Myśliwego – wtedy właśnie zaczyna się sezon na polowania i gromadzenie mięsa na długą zimę.

Więcej o: