Bon energetyczny. Dopłata do prądu, gazu i paliwa nie dla każdego

Bon energetyczny to próba zrekompensowania przez rząd podwyżki cen prądu, gazu i paliw. Jest to rodzaj tarczy antyinflacyjnej dla Polaków. Projekt tego przedsięwzięcia jest już gotowy. Według szacowań będzie mogło skorzystać z niego 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowy projekt rządu, którym jest bon energetyczny, jest formą wsparcia osób, które mogą zmagać się z tak zwanym ubóstwem energetycznym. Według planów ma zamortyzować gospodarstwom domowym drastyczny wzrost cen gazu, ciepła, prądu, paliw. Kto otrzyma wsparcie i ile będzie wynosił bon?

Zobacz wideo Czy grozi nam scenariusz tureckiej liry? Ekspert odpowiada

Bon energetyczny: wsparcie dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym

Według szacunków w Polsce jest ok. 13,6 mln, gospodarstw domowych. Według danych podanych już do informacji publicznej bon energetyczny ma otrzymać około 2 mln z nich. Wiemy już o istnieniu ważnego warunku, po którego spełnieniu będzie można ubiegać się o tę formę pomocy. Będzie to kryterium dochodowe. Wydatki w tych domach na opłaty za energię muszą wynosić minimum 10% ich przychodów. W praktyce oznacza to, że co siódmy dom otrzyma wsparcie.

Bon energetyczny 2022. Premier wypowiedział się w sprawie

W najbliższym czasie wszystkie dość ogólne założenia bonu energetycznego powinny przybrać konkretne kształty. Za pośrednictwem Polskiej Agencji prasowej, Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd przedstawi szczegóły pakietu antykryzysowego w najbliższym tygodniu. Oznacza to, że możemy spodziewać się informacji już niedługo. Warto podkreślić, że z jego wypowiedzi wynikało też, że rząd planuje również inne rozwiązania, a bon energetyczny będzie tylko jednym fragmentem tego pakietu. Projektowane przez rząd rozwiązania mają także złagodzić skutki wysokiej inflacji. Jak powiedział Premier:

Polegam na NBP i na RPP, to jest ich prerogatywa, a rząd nie powinien w te prerogatywy ingerować. Ale jednocześnie postaramy się uruchomić wszystkie inne instrumenty, jakimi dysponujemy, aby tam, gdzie będziemy mieli wpływ, złagodzić skutki inflacji z punktu widzenia obywateli. O tym będziemy informować w przyszłym tygodniu.

Bon energetyczny- doprała do prądu, gazu i paliwa. Ile będzie wynosił?

Pierwsze koncepcje mówiły o tym, że posiadacze bonów energetycznych mieliby dużą swobodę w zakresie celów, na jakie mogliby go przeznaczyć. Od stycznie następnego roku będzie możliwe opłacić nim zarówno rachunki za prąd, gaz, a nawet regulować należności przy zakupie paliw na stacjach paliw. Budżet przeznaczony na bony energetyczne ma wynieść 1,5-3 mld zł. Oznacza to, że średnio gospodarstwo domowe otrzyma od 750 do 1500 zł przez cały 2022 r. Dzieląc to na dwanaście miesięcy, otrzymujemy kwotę od 60 do 130 zł.

Więcej o: