Twoje dziecko jest na kwarantannie? Sprawdź, jak postępować w przypadku reszty domowników

Dziecko na kwarantannie 2021 to dla rodzica często kłopot, zwłaszcza jeśli wiąże się z koniecznością urlopu w pracy. Rodzic musi również zgłębić wiedze w temacie obostrzeń, które zazwyczaj są nałożone na wszystkich domowników. Jak postępować w takiej sytuacji?

Szkoły ponownie się zamykają. W powietrzu niemal "wisi" kolejna fala koronawirusa, co wzbudza duży strach również wśród rodziców. Bywają sytuacje, gdy nie tylko całe rodziny ale np. wyłącznie dzieci muszą odbyć kwarantannę. Jak postępować w takiej sytuacji? Rodzice najczęściej decydują się na urlop, aby przeczekać ten czas wraz z dzieckiem. W świetle prawa bowiem, dziecko widnieje jako osoba chora. Czy reszta domowników również musi odbyć kwarantannę i jakie obostrzenia należy zastosować?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy rząd chce przeczekać IV falę COVID-19? Belka: Oczywiście, że tak

Dziecko na kwarantannie 2021. Czy rodziców również obowiązują obostrzenia?

Jeśli dziecko przebywa na kwarantannie, to jest to czas obserwacji, ale w świetle prawa jest ono traktowane jako osoba chora. Rodzice natomiast nie muszą odbywać pełnej kwarantanny. Powinni ograniczyć kontakty z innymi ludźmi, dlatego wskazane jest przebywanie z dzieckiem w domu. Obowiązują ich również zasady bezpieczeństwa takie jak częstsze mycie rąk, czy ograniczenie bliskości. Zalecane jest także nie wychodzenie po zakupy i załatwianie najważniejszych spraw drogą elektroniczną.

BTired,Mother,With,Upset,Baby,Suffering,With,Post,Natal,Depression.Wielu rodziców jest zaskoczonych, że to już. Dziecko zmienia się nie do poznania

Czy jeśli masz w domu dziecko na kwarantannie, to dotyczy to też rodzeństwa?

Zasady, które znajdziesz na stronie gov.pl mówią wprost, że rodzeństwo ani rodzice osoby chorej lub z podejrzeniem zakażenia koronawirusem nie muszą podlegać ścisłej kwarantannie. Warto jednak zadbać o to, aby rodzeństwo również pozostało w domu celem obserwacji i zniwelowaniu ryzyka zakażenia.

Idealny prezent dla mężaPrezent dla męża pod choinkę. Lista inspiracji

Co grozi za nie przestrzeganie kwarantanny? Nie tylko kary pieniężne

Jeśli dziecko, lub osoba dorosła nie przestrzega kwarantanny, to może ponieść bardzo poważne konsekwencje. Za złamanie zaleconej kwarantanny można dostać karę grzywny. Początkowo kwota ta wynosiła nie więcej niż 5000 zł. Obecnie może wynosić nawet 30 000 złotych. Oprócz kar pieniężnych, kontrola może poddać szczególnej obserwacji rodzinę, w której rodzice nie zadbali o odpowiednie przestrzeganie zasad kwarantanny swoich dzieci. Istnieje możliwość zgłoszenia zawiadomienia o nie przestrzeganiu obowiązków rodzicielskich. Pilnuje tego Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Policja, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa lub Wojska Obrony Terytorialnej.  Jeśli dzieci nie przestrzegają kwarantanny, odpowiadają za nich zawsze dorośli.

Więcej o: