Emerytura pomostowa. Czy świadczenie wkrótce zniknie? ZUS zabiera głos w sprawie

Emerytura pomostowa przysługuje tylko tym pracownikom, którzy wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jednak bardzo możliwe, że to świadczenie zostanie już wkrótce zlikwidowane. Skąd wziął się taki pomysł? Wszystkie szczegóły podajemy poniżej.

Interesują cię świadczenia? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wniosek o przyznanie emerytury pomostowej mogą składać te osoby, które przez lata w pełnym wymiarze godzin wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Taka praca jest niezwykle obciążająca dla organizmu zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Wynikające z naturalnego procesu starzenia obniżenie sprawności psychofizycznej pracownika często uniemożliwia jej wykonywanie, a nawet może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia innych osób. Dlatego właśnie pracownicy wykonujący szczególnie obciążające zawody mogli liczyć na wcześniejszą emeryturę, czyli tzw. pomostówkę. Być może wkrótce będzie to już niemożliwe.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami?

BTired,Mother,With,Upset,Baby,Suffering,With,Post,Natal,Depression. Wielu rodziców jest zaskoczonych, że to już. Dziecko zmienia się nie do poznania

ZUS: Emerytura pomostowa to świadczenie, które nie przystaje do naszych czasów

Świat ciągle się zmienia, postęp technologiczny idzie do przodu, a średni wiek życia nieustane się wydłuża. Wszystkie te zjawiska oznaczają nieuchronną reformę systemu emerytalnego, na którego utrzymanie w obecnym kształcie zwyczajnie nie będzie nas stać. Wiek emerytalny trzeba będzie podwyższyć, a przywileje emerytalne różnych grup zawodowych – zlikwidować. Być może pierwszą ofiarą zmian okaże się właśnie emerytura pomostowa, którą reguluje ustawa z 2008 roku.

Zdaniem prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS-u:

Nowe technologie odciążają liczne grupy zawodowe […]. Dziś rzeczywistość pracowników wygląda o wiele, wiele lepiej. Kiedy popatrzymy na listę kilkudziesięciu zawodów wykonywanych w tak zwanych szczególnych warunkach, uprawniających do emerytury pomostowej, widać, że niektóre pozycje się zdezaktualizowały – właśnie dzięki postępowi technologicznemu. 

Koniec emerytury pomostowej? Starzejących się pracowników będą wspierać nowe technologie

Najwyraźniej zdaniem rządowych ekspertów emerytura pomostowa wkrótce nie będzie potrzebna, ponieważ nawet praca w szczególnych warunkach nie będzie już taka ciężka dzięki wdrożeniu nowych technologii. Wraz z rosnącą średnią długością życia oraz stałą poprawą jego jakości starość doświadczana przez osoby urodzone w minionych pokoleniach i obecnie nie jest już tym samym. Zaawansowany wiek nie oznacza braku sprawności. Czy tak jest naprawdę? Wielu Polaków pracujących przez lata bardzo ciężko i za śmiesznie niskie stawki z pewnością się z tym nie zgodzi. Wielu pracowników nadal niecierpliwie czeka na osiągnięcie wieku emerytalnego, aby nareszcie odpocząć, a każdy projekt podniesienia granicy wieku emerytalnego spotyka się z ostrym społecznym sprzeciwem.

Paulina Sykut-Jeżyna Paulina Sykut wybrała modny sweter na zimę. Gdzie go kupisz?

Emerytura pomostowa – komu przysługuje? Lista zawodów poniżej

Emerytura pomostowa nie jest przyznawana z urzędu. Aby ją otrzymać, należy złożyć wniosek do ZUS-u. To jednak nie wszystko, ponieważ osoba składająca wniosek powinna wykonywać jeden z zawodów uznawanych przez ZUS za pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Należą do nich prace:

  • pod ziemią,
  • na wodzie i pod wodą,
  • w powietrzu w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu,
  • bardzo ciężkie prace fizyczne,
  • w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego,
  • ciężkie prace fizyczne związane z bardzo dużym obciążeniem statycznym

Z kolei do osób wykonujących pracę o szczególnym charakterze zalicza się:

  • maszynistów pojazdów trakcyjnych,
  • kierowców pojazdów uprzywilejowanych,
  • operatorów żurawi wieżowych
  • członków zespołów ratownictwa medycznego.
Więcej o: