Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
O świadczenie przedemerytalne mogą ubiegać się nieliczni emeryci, którzy przed osiągnięciem prawa do emerytury utracili zatrudnienie. Choć kwota nie jest duża, to w takiej sytuacji może stanowić ogromne wsparcie finansowe. Czy od przyszłego roku zasiłek przedemerytalny wzrośnie?
Warunki, które senior musi spełnić chcąc ubiegać się o zasiłek przedemerytalny możemy podzielić na ogólne i indywidualne. W tej pierwszej grupie, czyli obligatoryjnej i jednakowej dla wszystkich znajduje się:
Jeśli zaś chodzi o kwestie indywidualne, to zalicza się do nich:
Wysokość zasiłku ustalana jest na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 roku. Jej wysokość niezależnie od różnic występujących w kwestiach indywidualnych, przysługuje każdemu świadczeniobiorcy w jednakowej kwocie. Aktualna stawka obowiązująca od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r. wynosi 1262,34 zł.
Świadczenie przedemerytalne podlega okresowej waloryzacji, która jest przeprowadzana na zasadach i w terminach przewidzianych w ustawie emerytalnej. Wskaźnik waloryzacji 2022 ustalany jest w lutym każdego roku na podstawie danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w związku w realnym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia. Najbliższy wzrost wynagrodzeń będzie miał więc miejsce najwcześniej w marcu przyszłego roku. Biorąc pod uwagę prognozy ekspertów, jest szansa, że świadczenie może wzrosnąć o ponad 60 złotych miesięcznie.