Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Podwójna emerytura nie jest wypłacana przez ZUS tylko z miejsca lub kraju, w którym świadczeniobiorca był dodatkowo ubezpieczony. Na wsparcie finansowe w tej formie mogą zatem liczyć osoby, które pracowały za granicą, w służbach mundurowych lub opłacały dodatkowe ubezpieczenie w KRUS-ie. Nie są to jednak jedyne warunki, które upoważniają do wypłaty drugiej emerytury.
Osoby pracujące za granicą mają możliwość ubiegania się o wypłatę drugiej emerytury, ponieważ w Polsce nie obowiązuje tzw. emerytura łączona. Należy pamiętać, że wniosek w każdej z jednostek musi być złożony osobno. Oczywiście jego pozytywne rozpatrzenie możliwe jest w sytuacji, gdy w obu państwach zostaną spełnione wymagane kryteria emerytalne. Przykładowo pracując w Niemczech, niezbędne jest odprowadzanie w tym kraju składek na ubezpieczenie emerytalne przez minimum 5 lat oraz osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego, który wynosi 67 lat.
Żołnierze oraz policjanci mogą ubiegać się o emeryturę cywilną wypłacaną przez ZUS i emeryturę mundurową wypłacaną przez Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Służby mundurowe są wyjątkiem od zasady wypłacania jednego świadczenia ze względu na brak możliwości ustalenia emerytury mundurowej uwzględniając czas pracy w roli cywila.
Ostatnią grupą, która może ubiegać się o wypłatę podwójnego świadczenia są to osoby, które opłacały składki zarówno do ZUS, jak i KRUS. Nie jest to jednak jedyny warunek. Prawo do podwójnej emerytury w tym przypadku mają wyłącznie osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. oraz podlegające przez co najmniej 25 lat ubezpieczeniu rolników i powszechnemu systemowi emerytalnemu.