Co miesiąc podwójna emerytura może trafiać na konto seniora. Wypłata przysługuje jednak nielicznym

Część seniorów może liczyć na dodatkowe świadczenie w postaci podwójnej emerytury. Są to jednak wyjątkowe sytuacje i nie dotyczą one wszystkich emerytów. Kto jest upoważniony do pobierania drugiej emerytury i jak należy się ubiegać o jej wypłatę?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Podwójna emerytura nie jest wypłacana przez ZUS tylko z miejsca lub kraju, w którym świadczeniobiorca był dodatkowo ubezpieczony. Na wsparcie finansowe w tej formie mogą zatem liczyć osoby, które pracowały za granicą, w służbach mundurowych lub opłacały dodatkowe ubezpieczenie w KRUS-ie. Nie są to jednak jedyne warunki, które upoważniają do wypłaty drugiej emerytury. 

Komu przysługuje emerytura zagraniczna? Wszystko zależy od wymogów danego państwa

Osoby pracujące za granicą mają możliwość ubiegania się o wypłatę drugiej emerytury, ponieważ w Polsce nie obowiązuje tzw. emerytura łączona. Należy pamiętać, że wniosek w każdej z jednostek musi być złożony osobno. Oczywiście jego pozytywne rozpatrzenie możliwe jest w sytuacji, gdy w obu państwach zostaną spełnione wymagane kryteria emerytalne. Przykładowo pracując w Niemczech, niezbędne jest odprowadzanie w tym kraju składek na ubezpieczenie emerytalne przez minimum 5 lat oraz osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego, który wynosi 67 lat. 

Emerytura mundurowa to świadczenie wypłacane dożywotnio

Żołnierze oraz policjanci mogą ubiegać się o emeryturę cywilną wypłacaną przez ZUS i emeryturę mundurową wypłacaną przez Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Służby mundurowe są wyjątkiem od zasady wypłacania jednego świadczenia ze względu na brak możliwości ustalenia emerytury mundurowej uwzględniając czas pracy w roli cywila. 

Podwójna emerytura możliwa również z KRUS

Ostatnią grupą, która może ubiegać się o wypłatę podwójnego świadczenia są to osoby, które opłacały składki zarówno do ZUS, jak i KRUS. Nie jest to jednak jedyny warunek. Prawo do podwójnej emerytury w tym przypadku mają wyłącznie osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. oraz podlegające przez co najmniej 25 lat ubezpieczeniu rolników i powszechnemu systemowi emerytalnemu.

Więcej o: