Nowy Ład Podatkowy, a emerytury w 2022 roku. Ulga dla seniora i emerytura bez podatku to nie wszystko

Emeryci i renciści mają powód do radości. Nowy Ład Podatkowy uwzględnia także seniorów. Czekają ich działania, które wpłyną na poprawę ich sytuacji finansowej. Ulga dla seniora i emerytura bez podatku to nie wszystko. Jak będą wyglądały emerytury 2022?

Tak zwani nowi emeryci, czyli osoby, które osiągną wiek emerytalny i wystąpią o przyznanie emerytury przed 1 stycznia 2022, mogą liczyć na wiele finansowych korzyści. Zarówno oni, jak i osoby które pobierają emeryturę od lat, czeka Nowy Ład Podatkowy. W rzeczywistości oznacza to wiele ulg i zmian w wypłacaniu emerytur. Seniorzy zyskają m.in emeryturę bez podatku, a także ulgi dla seniora. Co to oznacza?

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A] Wybierz serwis

Nowy Ład Podatkowy 2022: Zerowy PIT dla emerytów

Jedną z nowych ulg dla emerytów jest zerowy PIT. W praktyce oznacza to, że seniorzy będą płacić podatek, ale dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi). To oznacza, że znaczna większość seniorów zyska dodatkowe pieniądze. PIT-0 dla seniora obejmie roczny przychód do kwoty 85 528 zł. Kto nie przekroczy tej kwoty, będzie całkiem zwolniony z PIT.

BTired,Mother,With,Upset,Baby,Suffering,With,Post,Natal,Depression. Wielu rodziców jest zaskoczonych, że to już. Dziecko zmienia się nie do poznania

Emerytury bez podatku 2022. Czy obowiązuje próg finansowy?

Jednym z najnowszych rozporządzeń, które wejdą w życie już w nowym roku jest ustawa o emeryturach bez podatku. Czy dotyczy wszystkich seniorów? Obowiązują pewne warunki.

Zmiany dotyczą oczywiście tych osób, które osiągnęły wiek emerytalny, a więc kobiet po 60 i mężczyzn po 65 roku życia. Liczy się jeszcze próg finansowy, bowiem z podatków zwolnieni będą emeryci, których dochód miesięczny nie przekracza 2500 tysiąca złotych. Niestety, nie oznacza to dla niech podwyżki. Ich emerytura nadal będzie wynosić 2500 brutto. Różnica będzie polegała na tym, że składka zdrowotna, która wynosi 9 procent będzie od tej pory w pełni odliczana od podatku. Do tej pory 7,75 procent podlegało odliczeniu od podatku. Przykładowo, osoba otrzymująca 1250,88 zł brutto dostanie 1 138 zł na rękę (112,58 zł ZUS potrąci jej jako składkę na ubezpieczenie zdrowotne).

Paragon Nowy sposób na zakupy. Zamiast paragonu otrzymasz SMS

Ulga dla seniora, ale nie dla każdego. Dla bogatszych emerytów niższy PIT

Emeryci, których dochody są nieco większe także zyskają na ulgach, ale nie w tak dużym stopniu jak biedniejsi seniorzy. Zapłacą oni niższy PIT, który wynosi 17 procent (z uwzględnieniem kwoty wolnej 2 500 zł miesięcznie) oraz 9 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne. W tym przypadku również obowiązuje próg finansowy. Niższy pit dostaną tylko te osoby, których próg finansowy nie przekracza 10 000 złotych brutto emerytury. Różnica w stosunku do ubiegłych lat wynosi aż 32 procent. 

Więcej o: