SMS zamiast paragonu. Kto musi dostosować się do zmian? Ma być szybko, bezpiecznie i ekologicznie

E-paragon to nowoczesna i jak zapewniaja pomysłodawcy bezpieczna usługa e-administracji. Jest to wspólny projekt Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju i Technologii. System paragonu w postaci SMS ma zapewnić wygodę klientowi i sprzedawcy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Przy każdych wykonywanych przez nas zakupach otrzymujemy do ręki papierowy paragon. Jest on bardzo potrzebny w sytuacjach, w których chcemy zwrócić lub wymienić przedmiot przez nas zakupiony. Często przy zakupie przedmiotów cenniejszych tworzymy ksero paragonu w obawie przed jego wyblaknięciem. E-paragony wysyłane do nas w postaci SMS miałyby rozwiązać problem wyblakniętych czy gubionych paragonów.

Zobacz wideo Policjantka uratowała dziecko krztuszące się w sklepie

E-paragony w postaci SMS. Przyjazny dla środowiska

Pomysłodawcy projektu, którymi są Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rozwoju i Technologii mówią o tym, że nowa forma paragonów ma być wygodna dla klienta i sprzedającego, ale nie tylko. Elektroniczny paragon ma również być przyjazne dla środowiska. Wiele paragonów niepotrzebnie, przewraca się w portfelach czy kieszeniach albo jest od razu wyrzucanych. Sposób ten ograniczy niepotrzebne zużycie papieru. Zwrócono również uwagę na rozprzestrzenianie się koronawirusa przy tradycyjnym użyciu paragonów.

Możliwość rezygnacji z drukowania paragonów fiskalnych to wygoda dla sprzedawcy i klienta. Sprzedawca nie musi drukować paragonu – oszczędza czas, a klient nie ma obawy, że paragon ulegnie zniszczeniu lub zaginięciu, albo po prostu wyblaknie. To rozwiązanie przyjazne dla środowiska i ważne w dobie pandemii — ogranicza transmisję wirusa

wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Kiedy wejdą w życie e-paragony? Nie wskazano jeszcze dokładnej daty

Rozporządzenie w kwestii nowoczesnych paragonów zostało popisane już we wrześniu tego roku. Jednak do tej pory nie zostało ono opublikowane. Jednak przepisy zaczynają obowiązywać dopiero dzień po ich ogłoszeniu. Nie musimy się jednak martwić, ponieważ początkowo korzystanie z e-paragonów będzie jedynie dobrowolne zarówno dla sklepów jak i konsumentów.

Niektóre sklepy już wystawiają e-paragony. Liczba przystosowanych do tego kas ma wzrosnąć 200 razy

E-paragon może być obecnie wystawiany jedynie przy zastosowaniu kasy wirtualnej. Od czerwca 2020 roku kasy tego typu mogą być instalowane np. u przedsiębiorców z branży transportowej, gastronomicznej i hotelarskiej.

Według danych na koniec września na rynku działa 3,5 tys. kas wirtualnych i aż 674 tys. kas online. Oznacza to, że wraz z wejściem w życie rozporządzenia liczba urządzeń mogących wystawiać e-paragony zwiększy się prawie 200 razy. Jest to ważny krok ku temu, żeby e-paragon stał się standardem przy naszych codziennych zakupach

- dodaje wiceminister Sarnowski.

Więcej o: