Waloryzacja emerytur 2022 - tabela netto. Kiedy konta seniorów zasili wyższe świadczenie?

Planowana waloryzacja emerytur 2022 według zapowiedzi może przynieść seniorom nawet do 400 zł zysku miesięcznie. Byłaby to pierwsza tak duża podwyżka od ponad 10 lat. Niestety w praktyce dla wielu emerytów może okazać się to znikomy zysk, biorąc pod uwagę stale rosnącą inflację.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Już wiadomo, że początkowo zakładany przez rząd wskaźnik waloryzacji 4,89% będzie prawdopodobnie znacznie wyższy. To w głównej mierze stale rosnąca inflacja odpowiada za to, że już od przyszłego roku świadczenia seniorów wzrosną. Na jakie podwyżki netto mogą liczyć emeryci i renciści? 

Od czego zależy podwyżka emerytur i rent 2022?

Podwyżka świadczeń jest uzależniona od wysokości wskaźnika waloryzacji, który zmienia się co roku w lutym. Wpływ mają na niego bowiem dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w ubiegłym roku. Rząd przewidywał, że wskaźnik ten w 2022 roku osiągnie około 4,89%. Eksperci jednak już teraz twierdzą, że ten wzrost będzie znacznie większy.

Waloryzacja emerytur 2022 - tabela netto. Ile zyskają seniorzy? 

Wzrost świadczeń czeka seniorów już od 1 marca 2022 roku. Obecnie najniższa emerytura w Polsce wynosi 1066,24 zł netto. Zakładając, że wskaźnik waloryzacji będzie wynosił 5,85%, osoby otrzymujące najniższe świadczenie, zyskają do ponad 50 złotych miesięcznie netto. Tabelę prezentującą przyszłoroczne zmiany emerytur znajdziecie w galerii na początku artykułu. 

Emerytura 2022. Niewykluczona jeszcze większa waloryzacja

Według doniesień "Super Expressu" spełnienie się prognoz wiceministra Patkowskiego, w praktyce mogłoby oznaczać wzrost waloryzacji nawet do 9,9%. Wiązałyby się z tym jeszcze większe podwyżki rent i emerytur. Dla seniorów pobierających najniższą krajową byłby to wzrost o ponad 100 zł miesięcznie. Na jeszcze większe zyski mogliby liczyć emeryci o wyższych dochodach, gdyż w ich przypadku emerytury mogłyby wzrosnąć nawet do 400 zł miesięcznie.

Więcej o: