Dzień wolny za święto w sobotę: dla kogo? Nie każdy może go otrzymać

Dzień wolny za święto w sobotę. Do końca trwania bieżącego roku czeka nas jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Niestety dni te wypadają w weekend. Czy w takiej sytuacji przysługuje nam dodatkowy dzień wolny od pracy? Okazuje się, że tak.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kodeks pracy gwarantuje pracownikom dni ustawowo wolne od pracy. Co do zasady święta zawsze są dniami wolnymi. Warto jednak wiedzieć, że pracodawca jest zobowiązany oddać pracownikom dzień wolny za święto wypadające w sobotę. Taka sytuacja będzie miała miejsce jeszcze w tym roku.

Zobacz wideo Święta, święta i po świętach? Zadbaj o gwiazdkowy nastrój w swoim domu na dużo dłużej

Dzień wolny za święto w sobotę. Zapis o tym znajdziemy w kodeksie pracy

Dzień wolny od pracy w zamian za święto wypadające w sobotę gwarantuje pracownikom kodeks pracy. W art.130 § 2 Kodeksu pracy możemy przeczytać:

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin

Powyższy cytat potwierdził również wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który podkreślił, że:

Pracownikom, za święta przypadające w dni rozkładowo wolne od pracy tj. na przykład wolne soboty, także przysługuje dzień wolny i nie jest możliwe nakazanie przez pracodawcę odpracowywania tych świąt. 

Dzień wolny za pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia 2021. 

W bieżącym roku Święta Bożego Narodzenia wypadają w weekend. Z racji tej sytuacji pracownikom będzie należał się dodatkowy dzień wolny. Zgodnie z ogólną przyjętą regułą dzień wolny za święto, które wypadało w sobotę, wyznacza się w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym ono wystąpiło. Jeśli okres ten jest miesięczny, wolne będzie musiało być ustalone jeszcze w grudniu. W sytuacji, w której dzień ustawowo wolny od pracy wypadłby w niedzielę, pracodawca nie musiałby oddawać tego dnia.

Przypadki, w których nie należy się dodatkowy dzień wolny. Jest ich kilka

Niestety prawo do skorzystania z dodatkowego dnia wolnego nie obejmuje wszystkich pracowników. Jest kilka sytuacji, w których się on nie należy. Jak już wspomnieliśmy, prawo do dodatkowego dnia wolnego nie przysługuje, gdy święto wypada w niedzielę, która jest dla pracownika zarówno dniem wolnym od pracy, jak i pracującym. O dzień wolny nie mogą upominać się również pracownicy przebywający w tym czasie, w którym on przypadał na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim.

Więcej o: