Polski Ład: zmiany w podatkach będą rewolucyjne. Nie dla wszystkich okażą się korzystne

Nowy Polski Ład to prawdziwa rewolucja podatkowa, która wejdzie w życie już od 1 stycznia 2022 roku. Choć według zapowiedzi rządu zarówno przedsiębiorcy, jak i podatnicy mają zyskać, to nie wszyscy są przekonani do rozwiązań znajdujących się w nowej ustawie.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Wyliczenia Ministerstwa Finansów wskazują, że w portfelach Polaków rocznie zostanie około 17 mld zł. Zmiany podatkowe, które będą następstwem wprowadzenia Polskiego Ładu mogą w praktyce jednak nie dla każdego być korzystne, co najbardziej odczuje część przedsiębiorców i osoby korzystające z ulgi dla klasy średniej. Rząd opublikował kalkulator wynagrodzeń Polski Ład, w którym możemy oszacować wysokości pensji netto z uwzględnieniem założeń programu. 

Polski Ład: ustawa wprowadzająca prawdziwą rewolucję

Polski Ład, czyli plan odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19 wprowadzi od nowego roku wiele zmian w sferze podatkowej. Podniesienie kwoty wolnej od podatku z 8 tys. zł do 30 tys. zł, emerytura i renta bez podatku, czy wzrost progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł to tylko część rozwiązań przygotowanych przez rządzących. Nie dla wszystkich jednak mogą być one korzystne. 

Ulga dla klasy średniej 2022. Kto na niej może stracić? 

Z ulgi dla klasy średniej będą mogli skorzystać pracownicy na umowach o pracę oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się na zasadach ogólnych według skali podatkowej, których roczny przychód mieści się w graniach 68 412 zł – 133 692 zł. Będzie mogła być ona uwzględniona w zeznaniu rocznym lub na wniosek pracownika stosowana w rozliczaniach miesięcznych. I tutaj może zacząć pojawiać się pewien problem. W sytuacji, gdy osoba uzyska awans, zmieni stanowisko lub uzyska premię, a tym samym jej dochody ulegną podwyższeniu lub obniżeniu, może okazać się, że została przekroczona granica uprawniająca do uzyskania ulgi dla klasy średniej. Powstanie niedopłaty podatku dochodowego trzeba będzie uregulować z fiskusem. 

Przedsiębiorcy, a Polski Ład. Zmiany w podatkach będą odczuwalne

Według informacji opublikowanych przez businessinsider.pl najbardziej stracą przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach podatku liniowego: 

Wprowadzenie składki zdrowotnej 4,9 proc. liczonej od dochodu jednocześnie z brakiem możliwości jej odliczania, prowadzi do jednego: podatnicy rozliczający się na zasadach podatku liniowego nie zapłacą podatku 19 proc. Realne obciążenie publicznoprawne od dochodu wyniesie 23,9 proc

Zmiany odczują także jednoosobowe działalności gospodarcze, których, mimo że dochody mogą załapać się w pułap kwoty wolnej od podatku, to zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 9%, czyli w 2022 roku nie mniej niż 270 zł.

Więcej o: