Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wśród najmniej lubianych obywatelskich obowiązków bez wątpienia znajdzie się płacenie podatków, szczególnie tych od otrzymanego prezentu lub nagrody. Warto upewnić się, czy przyjęcie takiej darowizny rzeczywiście jest dla nas opłacalne. W przypadku, gdy przekracza ona określoną wartość, możemy za nią bowiem słono zapłacić. Są jednak grupy, które nie muszą martwić się tym przykrym dla wielu obowiązkiem.
Możemy wyróżnić trzy grupy podatkowe, które mają ustalone indywidualne progi wysokości przyjętej darowizny. Ich przekroczenie będzie wiązało się w obowiązkiem zapłacenia podatku. Im bliższy stopień pokrewieństwa łączy nas z osobą, która nas obdarowała, tym większą wartość może mieć wręczany prezent:
Nie wszyscy muszą obawiać się jaką wartością otrzymywanego prezentu. Grupę osób zwolnionych z płacenia podatków określa się mianem grupy "0". Mowa tutaj o małżonku, zstępnych (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępnych (np. matka, ojciec, dziadkowie), pasierbach, rodzeństwie, ojczymie, macosze.
Przekroczenie powyżej wskazanej kwoty, będzie wiązało się z koniecznością zapłaty podatku od darowizny. Dla każdej z grup jest ustalona odrębna wysokość procentowa podatku.
Dla I grupy podatkowej podatek:
Dla II grupy podatkowej podatek:
Dla III grupy podatkowej podatek: