W niektórych małżeństwach budżet jest wspólny. Pracują na to obie strony, aby zapewnić sobie i swoim dzieciom dostatnie życie. Niestety, w chwili śmierci małżonka sytuacja materialna może się zmienić. Dla wielu osób oznacza to utratę pewnego źródła dochodu, nie mówiąc o niepokoju o płynność finansową. W takich sytuacjach przysługuje świadczenie, które potocznie nazywane jest emeryturą po mężu. Może dotyczyć też innych członków rodziny, jednak z powodu największej liczby wniosków kierowanych od wdów, nazwa funkcjonuje w tej formie. Niestety, wokół świadczenia krążą kontrowersje. Obowiązują warunki aby je otrzymać, a sama forma pomocy nie pokrywa się ze 100 procentowym świadczeniem, które otrzymywał małżonek. Ile pieniędzy może zyskać wdowa i kto może dostać pieniądze?
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Emerytura po mężu to potoczne nazewnictwo renty rodzinnej. Świadczenie przysługuje po śmierci osoby bliskiej. Może je otrzymać, każdy kto spełni określone warunki. Osoba wnioskująca otrzyma pieniądze jeśli:
Może zostać przyznana wdowie, ale również wdowcowi, dzieciom, wnukom lub rodzicom zmarłego pod pewnymi warunkami. Jeśli wnioskujących jest więcej niż jeden, kwota zostaje procentowo rozdzielona.
Emerytura po mężu to inaczej emerytura, którą otrzymywał współmałżonek przed śmiercią. Niestety, wdowie nie przysługuje 100 procent tej kwoty. Może ubiegać się jedynie o 85 procent świadczenia. Jeśli wnioskujących jest więcej, pieniądze zostaną rozdzielone w następującym porządku:
Ten warunek budzi duże kontrowersje. Na ten temat wypowiedzieli się użytkownicy Facebooka na naszej stronie w mediach społecznościowych. Pisali:
człowiek umarł przed czasem to niema nic
To jest zwykle okradanie ludzi z ich własnych pieniędzy
Zwykle złodziejstwo.. okradają wdowy i wdowców
Niestety, nie każdej wdowie opłaca się złożenie wniosku o rentę rodzinną. Wnioskując o emeryturę po mężu kobieta jest zobligowana do rezygnacji z własnego świadczenia. Należy podliczyć, czy kwota emerytury po mężu oby na pewno jest dla niej bardziej korzystna. Obowiązuje bowiem zasada, że w Polsce można pobierać tylko jedną emeryturę z tego samego źródła.