Bon energetyczny: dopłata do prądu, gazu i paliwa. Nie każdy otrzyma dodatkowe pieniądze

Rząd próbuje zrekompensować obywatelom wciąż rosnące ceny gazu, prądu i paliwa. Bon energetyczny ma być pewnego rodzaju rekompensatą, a także tarcza antyinflacyjną. Według wstępnych obliczeń skorzystać z projektu będzie mogło około 1,5 miliona gospodarstw domowych. Nie powinniśmy się go jednak spodziewać w tym roku.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bon energetyczny jest to nowy projekt rządu. Docelowo ma on dotrzeć do osób, które będą mogły zmagać się z tak zwanym ubóstwem energetycznym i im pomóc. Ma on zamortyzować gospodarstwom domowym wciąż rosnące ceny energii w tym prądu gazu i paliwa. Według wyliczeń w całej Polsce ze wsparcia ma skorzystać od 1,5 do 3 miliona gospodarstw domowych.

Zobacz wideo Czy grozi nam scenariusz tureckiej liry? Ekspert odpowiada

Bon energetyczny. Będą warunki jego przyznawania

W całej Polsce istnieje około 13,6 miliona gospodarstw domowych. Jak się okazuje przez wciąż rosnącą inflację, wiele z nich może potrzebować wsparcia. Według podanych do informacji ogólnej informacji bon energetyczny może trafić nawet do 2 lub 3 milionów domów. Jednak by się o niego ubiegać, trzeba spełnić kryterium dochodowe. Wydatki w tych domach na opłaty za energię muszą wynosić minimum 10% ich przychodów.

Bon energetyczny 2022. Nie będzie tak szybko jak go zapowiadali

Zanim dotacja w formie bonu energetycznego wystartuje, trzeba będzie jednak jeszcze poczekać. Jak poinformował wicepremier Henryk Kowalczyk w TVN24, start wypłat w grudniu 2021 roku raczej nie ma się co spodziewać. Osobom spełniającym warunki pieniądze mają przysługiwać od stycznia 2022. Niestety sam program może ruszyć nawet miesiąc lub dwa po tym terminie.

Rekompensaty mogą zacząć być wypłacane od 1 stycznia, ale równie dobrze można je wprowadzić i w lutym lub marcu z mocą od 1 stycznia. (…) Jeśli cena prądu spowoduje duży ubytek w jego budżecie, to wtedy otrzyma częściową rekompensatę.

Tak wypowiadał się wicepremier Henryk Kowalczyk.

Na początku mówiono, że bon może otrzymać 1,5-2 mln gospodarstw domowych. Wicepremier stwierdził jednak, że może przysługiwać on nawet 3 mln osób.

Bon energetyczny. Wiemy ile może wynosić przyznawane wsparcie

Według wstępnych założeń posiadacze bonów energetycznych mieliby dużą swobodę w zakresie celów, na jakie mogliby je przeznaczyć. Od momentu wprowadzenia go w życie będzie możliwe opłacanie nim rachunków za prąd, gaz. Możliwe, że będzie można nawet regulować należności przy zakupie paliw na stacjach. Budżet przeznaczony na bony energetyczne ma wynieść 1,5-3 mld zł. Oznacza to, że średnio gospodarstwo domowe otrzyma od 750 do 1500 zł przez cały 2022 r. Dzieląc to na dwanaście miesięcy, otrzymujemy kwotę od 60 do 130 zł.

Więcej o: