Polski Ład: ulga dla klasy średniej nie obejmie pracujących emerytów

Ulga dla klasy średniej to jedno z założeń Polskiego Ładu, który ma na celu zniwelowanie zmian w rozliczaniu składki zdrowotnej. Nie będą mogli jednak skorzystać z niej pracujący emeryci, co może w niektórych przypadkach oznaczać dopłatę podatku do rozliczenia rocznego.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pandemia uderzyła w młodych. „Ich wejście na rynek pracy jest fatalne"

Nowy Polski Ład to prawdziwa rewolucja podatkowa, która wejdzie w życie już od 1 stycznia 2022 roku. Choć według założeń rządowych wszyscy mieli na tej ustawie skorzystać, to w praktyce na wielu podatników czeka wiele pułapek podatkowych. Mowa tu między innymi o osobach, które chciałyby skorzystać z ulgi dla klasy średniej. 

Ulga dla klasy średniej 2022. Kto może z niej skorzystać? 

Wprowadzenie ulgi dla klasy średniej ma na celu rekompensatę negatywnych skutków podniesienia składki zdrowotnej osobom, których miesięczny przychód mieści się w granicach 5 701 zł - 11 141 zł, czyli rocznie od 68 412 zł do 133 692 zł. Skorzystać z niej będzie mogła jednak ograniczona grupa osób, gdyż będą to jedynie osoby zatrudnione na umowie o prace i przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Seniorzy pobierający emeryturę oraz osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych nie skorzystają z tego przywileju. 

Polski Ład: ulga dla klasy średniej, a pracujący emeryt

Ulga dla klasy średniej zacznie obowiązywać od nowego roku, co oznacza, że będzie można ją wyliczyć dopiero w deklaracji składanej w roku 2023. Do tej pory ZUS odliczał przy emeryturach kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 43,76 zł. Zgodnie z zgodnie z ustawą o PIT pracodawca od przyszłego roku będzie miał obowiązek uwzględniania ulgi już na poczet miesięcznych zaliczek na podatek PIT. Będzie on jednak dokonywał wyliczeń wyłącznie na podstawie wypłacanego przez niego wynagrodzenia. W praktyce oznacza to, że kilku podatników może stosować ulgę niezależnie. Niezbędne będzie zatem złożenie raz w roku przez pracującego emeryta odrębnego wniosku o niepomniejszanie dochodu o kwotę ulgi. W innym razie ulga będzie naliczana podwójnie, co dla seniora będzie oznaczało dopłatę do podatku PIT.

Nie tylko na emerytów czekają podatkowe pułapki. Ulga dla klasy średniej może być problemem także w przypadku awansu

Może okazać się, że nie tylko pracujący emeryci będą zmuszeni do uregulowania płatności z tytułu niedopłaconego podatku. Ulga dla klasy średniej może być uwzględniona w zeznaniu rocznym pracownika zatrudnionego na umowie o pracę lub stosowana w rozliczeniach miesięcznych. Jednak w sytuacji, gdy jego dochody ulegną obniżeniu lub podwyższeniu np. ze względu na awans, może okazać się, że podatnik przekroczył granice uprawniające do uzyskania ulgi.

Więcej o: