13 emerytura 2022: w przyszłym roku część seniorów może otrzymać niższe świadczenie

W niedługim czasie zakończy się okres wypłaty tak zwanych czternastek. Seniorzy jednak już zastanawiają się co stanie się w przyszłym roku z trzynastkami. Za sprawą zmian podatkowych, które weszły w życie, duża część emerytów może dostać to świadczenie w kwocie niższej niż w 2021 roku pomimo waloryzacji emerytur.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Trzynasta emerytura w 2022 roku w związku ze zmianami podatkowymi dla dużej części emerytów może być niższa niż ta pobrana w 2021 roku.

Zobacz wideo Polski Ład zmieni system podatkowy. Kto powinien płacić więcej?

Trzynasta emerytura 2022- kwota po waloryzacji.

Według początkowych założeń budżetowych na 2022 rok waloryzacja emerytur ma wynieść 4,89 procent. Oznaczałoby to podwyższenie emerytury minimalnej do 1312 zł brutto. Tyle powinna wynosić także „trzynastka". 13 emerytura powinna być wypłacana w okolicach kwietnia 2022 roku.

13 emerytura 2022. Pomimo wzrostu kwoty brutto ta "na rękę" może być niższa niż w 2021 roku

Wprowadzony nowy system podatkowy da się we znaki także seniorom pobierającym 13. emeryturę. Jedynymi wypłatami z ZUS zwolnionymi z podatku PIT są kwoty do 2500 zł miesięcznie. W tym przypadku państwo zabiera tylko 9 procent na składki zdrowotne. Jeśli jednak dodamy, do podstawowego świadczenia wysokości „trzynastki" kwota zwolniona z podatku dochodowego zostanie przekroczona. Niestety od nadwyżki tej kwoty emeryci oddadzą już 26 procent, na które składa się 9 procent składki zdrowotnej i 17 procent PIT. Wszystko to skutek z jednej strony podwyżki kwoty wolnej, ale z drugiej strony likwidacji możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

Przykładowo kiedy emeryt w tym jednym miesiącu otrzyma 3,5 tys. brutto (emerytura plus trzynastka). Przekracza w ten sposób górny próg dla emerytury bez podatku. W takim przypadku potrącone zostanie wcześniej wspomniane 26 % od nadwyżki kwoty, czyli w tym przypadku od 1 tys. W kieszeni seniora zostanie jedynie 3015 zł. Biorąc pod uwagę, że z tytułu samej emerytury dostawałby netto 2002 zł, oznaczałoby to, że trzynastka wyniosła dla niego jedynie 1013 zł. A zatem nawet mniej niż w 2021 r. Kwota trzynastej emerytury brutto byłaby wyższa niż dziś (dziś to 1250,88 zł brutto), ale na rękę niższa.

13 emerytura 2022. Możliwe, że seniorzy dostaną zwrot podatku

Okazuje się jednak, że wszystko zostałoby zwrócone emerytom wraz z wyrównaniem przy okazji rozliczenia rocznego. Będzie tak w sytuacji, której łączna kwota świadczeń wraz z 13. emeryturą nie przekroczy 30 000 zł rocznie.

Otwarte pozostaje pytanie, czy zatem rząd zdecyduje się na taki mechanizm, czy np. inaczej zaprojektuje system poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Więcej o: