Podatek katastralny w Polsce 2022 oznacza tańsze mieszkania? "jak kogoś nie było stać to i tak nie będzie"

Podatek katastralny w Polsce 2022 jest możliwy. Obecnie funkcjonuje już w wielu krajachu Unii Europejskiej. Zmiana w dotychczasowych przepisach polegałaby na tym, że podstawą opodatkowania, w odróżnieniu od podatku od nieruchomości, jest wartość, a nie powierzchnia nieruchomości. Kto może na tym zyskać najwięcej?

Właścicieli więcej niż jednej nieruchomości w Polsce nie ma wiele. Jeśli są, należą zazwyczaj do najbogatszej społeczności. Podatek katastralny budzi kontrowersje zarówno wśród właścicieli nieruchomości jak i osób, które nieruchomość planują nabyć w przyszłości. Rząd zastanawia się nad prowadzeniem podatku katastralnego w Polsce już w 2022 roku. Jest to swego rodzaju sposób na przebudowę systemu gospodarczego oraz zwiększenie dostępności mieszkań. Na czym polega podatek katastralny i czy ma szansę na wejście w życie w niedalekiej przyszłości? Zdania są podzielone. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polski Ład zmieni system podatkowy. Kto powinien płacić więcej?

Podatek katastralny w Polsce jest możliwy? Sprawdź, na czym polega

Decydując się na zakup nieruchomości bierzemy pod uwagę kilka rzeczy. Liczy się lokalizacja, ale i stan mieszkania. Może być w stanie deweloperskim lub nie. Może być na obrzeżach miasta, a może znajdować się w ścisłym centrum z dostępem np. do metra. Te czynniki znacznie wpływają na wartość miejsca zamieszkania. Wraz z podatkiem katastralnym może to ulec zmianie. Im droższa byłaby nieruchomość, tym większy należałoby zapłacić podatek. Oszacowania wartości musiałby dokonać specjalny rzeczoznawca majątkowy reprezentujący daną gminę na podstawie map i tabel taksacyjnych, tworzonych przez organ, który prowadzi kataster nieruchomości. Dopiero wtedy zostałby naniesiony podatek.

Podatek katastralny w Polsce 2022. Ile hipotetycznie będzie wynosił?

Ministerstwo Rozwoju i Finansów nie podjęło jeszcze decyzji, a szansa na wprowadzenie podatku katastralnego w najbliższym czasie jest raczej znikoma. Rząd rozważa jednak jego wprowadzenie dla właścicieli więcej niż jednej nieruchomości. To duży cios finansowy w kierunku przedsiębiorców. Jeśli podatek wynosiłby minimalną wartość, czyli 1%, oznacza to zobowiązanie do oddania Skarbowi Państwa nawet do kilku tysięcy złotych rocznie. Na naszej stronie Internetowej wypowiedzieli się czytelnicy:

Z każdym dniem okradają nas z każdej strony coraz to nowymi podatkami
Wprowadzenie kastratu to dla mnie i dla wielu Polaków gwóźdź do trumny
jak kogoś nie było stać to i tak stać nie będzie bo mu nikt za darmo nie da.

Czy podatek katastralny w Polsce 2022 oznacza niższe ceny mieszkań?

W teorii, jeśli podatek katastralny miałby być wprowadzony w Polsce, to wartość mieszkań mogłaby spaść w drastyczny sposób. Ponieważ wycena nie byłaby wykonywana przez przedsiębiorcę a jedynie przez rzeczoznawcę majątkowego, istnieje możliwość różnicy w wycenie na podstawie indywidualnych obserwacji. To może oznaczać dużą stratę finansową dla wielu obywateli, ale osoby planujące zakup mogą na tym również zyskać. Obecnie podatek katastralny wprowadziły w życie m.in Niemcy, Szwecja i Łotwa. W 2022 roku podobny przepis obejmie również Chiny.

Więcej o: