Szlachetna Paczka opublikowała Raport o Biedzie 2021. Aż 2 miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie

Według Raportu o Biedzie opublikowanego przez Szlachetną Paczkę ponad 2 miliony Polaków żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa. Niestety bardzo dużą część z nich stanowią dzieci. Jak więc to możliwe, że 1/3 z badanych nie zna nikogo w tak skrajnej życiowej sytuacji?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak możemy przeczytać w Raporcie o Biedzie 2021: więcej niż jedna trzecia osób badanych w raporcie deklaruje, że nie zna nikogo, kto żyje w biedzie. Uważają, że nie ma takich osób wśród ich rodziny, przyjaciół, ani sąsiadów. Jednocześnie aż 85 procent z nas uważa, że w biedę może wpaść każdy.

Zobacz wideo Ambasador Szlachetnej Paczki: "Nie możemy tego stracić. Ksiądz Stryczek musi stanąć w prawdzie"

Raport o Biedzie 2021." Gdyby cała Polska była blokiem o 100 mieszkaniach", czyli porównanie dające dużo do myślenia

Szlachetna Paczka niedawno opublikowała coroczny Raport o biedzie. Autorzy bardzo postarali się, aby w bardzo obrazowy sposób pokazać, jak dużą skalę w Polsce ma skrajne ubóstwo.

Kazano wyobrazić sobie czytelnikom, że wszyscy Polacy mieszkają razem w jednym bloku o 100 mieszkaniach. Każdy jest swoim sąsiadem. Jest to dość sporo lokali, lecz nie na tyle, by nie słyszeć, co się dzieje za naszą ścianą lub by się nie mijać na korytarzu, nie spoglądać na siebie. W tym hipotetycznym bloku:

  • w ośmiu mieszkaniach nie ma łazienki, wanny ani prysznica
  • w sześciu brakuje toalety
  • w trzech lokalach brakuje bieżącej wody
  • w czterech jest zimno, bo nie stać mieszkańców na ogrzewanie
  • tylko w jednym mieszkaniu ktoś swobodnie korzysta z internetu
  • w pięciu mieszkaniach żyją osoby znajdujące się w skrajnym ubóstwie

Szlachetna Paczka tłumaczy, że bieda nie ma jednej postaci a wiele

Bieda w Polsce ma wiele postaci i z różnych powodów ludzie się w niej znajdują. Najczęstszymi jej obliczami jest: głód, zimno, samotność, ból i tragedia. Szefowa Szlachetnej Paczki wypowiedziała się, że:

Dwa miliony osób żyje w naprawdę skrajnym ubóstwie. Mają mniej niż 20 złotych dziennie na wynajęcie mieszkania, na żywność, na środki czystości, na buty, na kurtkę na zimę.

Niestety stereotypy w naszym kraju mają się wciąż dobrze pomimo wielu lat badań społecznych i analiz biedny to dla nas najczęściej ktoś głodny, chory i bezdomny. A jak taki się stał według pytanych? Z powodu: 

  • choroby (63% wskazań),
  • nadużywania alkoholu (58%),
  • życiowej niezaradności (55%)
  • lenistwa (51%)

Nie warto zgadywać i wrzucać do stereotypowego worka patologi i lenistwa. Czasem warto się po prostu dowiedzieć, z jakiego powodu ktoś znalazł się w tak ciężkiej sytuacji.

Tutaj przeczytasz cały Raport o Biedzie 2021

Więcej o: