Ile może dorobić emeryt? Uważaj, aby nie stracić świadczenia. Obowiązuje limit

Najniższa emerytura w Polsce wynosi 1250,88 złotych. Niestety, są osoby które otrzymują jeszcze mniej pieniędzy. W trudnych sytuacjach finansowych seniorzy mają dwa wyjścia. Mogą ubiegać się o zasiłki, lub podjąć pracę. Druga opcja może przynieść zysk, ale trzeba przestrzegać zasad.

Po waloryzacji wskaźników świadczeń, w marcu 2021 roku ustalono, że najniższa emerytura jest wyższa o 50,88 zł w porównaniu do roku poprzedniego. To często nadal zbyt mało, aby emeryci mogli być w pełni niezależni finansowo i wiedli godne życie na starość. Niektórzy seniorzy lubią swój zawód na tyle, że mimo osiągnięcia wieku emerytalnego chcą go kontynuować. Jeśli czują się na siłach, to jak najbardziej jest to możliwe. Ma to niestety swoje konsekwencje. Pobierając świadczenie jakim jest emerytura, często nie mają możliwości aby pracować na pełen etat. Jeśli przekroczą próg finansowy mogą stracić emeryturę.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Sprawdź, ile może dorobić emeryt. Obowiązuje nowy limit zarobków od 1 grudnia 2021

1 grudnia 2021 roku do 28 lutego 2022 roku zmieniły się przepisy dotyczące zarobków seniorów i warto się z nimi zapoznać. Limity są zmienne, a reforma wchodzi w życie co trzy miesiące. Zależą one od średniej płacy krajowej. Kwota wyliczana co roku we wrześniu jest przeważnie niższa niż ta z pierwszego kwartału roku.

BTired,Mother,With,Upset,Baby,Suffering,With,Post,Natal,Depression. Wielu rodziców jest zaskoczonych, że to już. Dziecko zmienia się nie do poznania

Ile może dorobić emeryt do swojego świadczenia? Obowiązują progi procentowe

Emeryt może w świetle prawa znacznie poprawić swoją sytuację finansową pracując. Od 1 września limit zarobków seniorów wynosił 3853,20 zł brutto, co daje 2805 zł netto. Zaś od 1 grudnia 2021 roku do 28 lutego 2022 roku ponownie uległ zmianie. Obecnie kwota przychodu wynosi:

  • 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2021 r. wynosi 3960,20 zł - przychody powyżej tej kwoty wpłyną na zmniejszenie emerytury/renty
  • 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2021 r. wynosi 7354,50 zł - przychody powyżej tej kwoty będą oznaczać zawieszenie emerytury/renty

Pluszowe misie Kiedy jest dzień misia 2021? Święto nie tylko dla dzieci

Jak nie stracić świadczenia? Tyle maksymalnie dorobisz do emerytury

ZUS ma możliwość zawieszenia wypłaty świadczenia, jeśli emeryt przekroczy wyznaczone limity. Większe prawa są natomiast dla osób pobierających rentę socjalną. W razie osiągania przychodu brutto w kwocie wyższej niż 130 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, ulega zawieszeniu.

Więcej o: