Nowe święto: 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent podpisał ustawę

Mamy nowe święto narodowe! Wczoraj prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu 27 grudnia nowym świętem państwowym. Czy w związku z tym 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy? Szybko pojawiły się co do tego wątpliwości.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Od teraz 27 grudnia jest Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – świętem państwowym, które upamiętnia ten niezwykły zryw polskiego bohaterstwa. O ustanowienie nowego święta wystąpili przedstawiciele społeczności i władz samorządowych Wielkopolski, a prezydent przychylił się do ich pomysłu. Proces legislacyjny przebiegł bardzo sprawnie: Sejm przyjął ustawę 1 października, a Senat 28 października. Jednak czy nowe święto państwowe oznacza dzień wolny od pracy?

Zobacz wideo Święto Niepodległości 2021. Oficjalne uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie

BTired,Mother,With,Upset,Baby,Suffering,With,Post,Natal,Depression. Wielu rodziców jest zaskoczonych, że to już. Dziecko zmienia się nie do poznania

27.12 to nowe święto państwowe – dlaczego ten dzień jest taki ważny?

Powstanie Wielkopolskie to jedyne w pełni wygrane i zorganizowane na tak wielką skalę powstanie w historii Polski. Wybuchło 27 grudnia 1918 roku na skutek dwóch ważnych wydarzeń. Pierwszym z nich była wizyta powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego i jego przemówienie wygłoszone do rodaków przed Hotelem Bazar. Drugim – urządzona przez Niemców parada wojskowa będąca jednocześnie demonstracją siły i prowokacją. Doszło do zamieszek, które ostatecznie pchnęły polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej do zbrojnego wystąpienia przeciwko Republice Weimarskiej. Powstanie Wielkopolskie okazało się wielkim narodowym sukcesem. Zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze.

27 grudnia – czy nowe święto będzie dniem wolnym od pracy?

Prezydent podpisał ustawę w budynku dawnego Hotelu Bazar w Poznaniu, czyli dokładnie w tym samym miejscu, gdzie wszystko się zaczęło. Po podpisaniu dokumentu zaznaczył:

To jest pewien akt swoistej, dziejowej, może to bardzo wielkie słowo, ale po prostu sprawiedliwości wobec Powstania Wielkopolskiego jako niesłychanie ważnego czynu zbrojnego tamtego czasu. Cieszę się, że to święto na trwałe wpisze się do oficjalnego kalendarza Rzeczypospolitej

Przy okazji odniósł się do nadziei wyrażanych przez wielu rodaków: czy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, jak wiele innych świąt państwowych, będzie dniem wolnym od pracy?

Miś to najlepszy towarzysz w podróży W Światowy Dzień Pluszowego Misia maskotki mają swoje święto

27 grudnia to święto wolne od pracy – tak czy nie?

Niestety, jak się okazuje dopiero co ustanowione święto nie będzie dniem wolnym od pracy. Nie wnosili o to oryginalni pomysłodawcy projektu, więc 27 grudnia pozostał w ustawie zwykłym, pracującym dniem. Jak każdego innego dnia roboczego 27 grudnia również pójdziemy do pracy. Wyjątkiem będą oczywiście ci pracownicy, którzy w ostatnim tygodniu grudnia postanowią wybrać zaległe urlopy i nieco przedłużyć sobie rodzinne święta.

Więcej o: