Interesuje cię ta tematyka? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Adwent jest to w Kościołach Chrześcijańskich okres, który zaczyna się zawsze w czwartą niedzielę poprzedzającą Święto Bożego Narodzenia i trwa aż końca dnia 24 grudnia. W czasie trwania adwentu wszyscy czekają i przygotowują się na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.
Data rozpoczęcia adwentu co roku jest inna, wiele osób w okresie listopada szuka już informacji, kiedy dokładnie rozpocznie się adwent. W tym roku będzie to niedziela 28 listopada. Oczekiwanie i przygotowania do przyjścia zbawiciela potrwają do dnia Wigilii, którą zawsze obchodzimy tego samego dnia, czyli 24 grudnia.
Według liturgii Kościoła katolickiego adwent można podzielić na dwa okresy:
Istnieje kilka najbardziej znanych symboli związanych z obchodzeniem adwentu. Oto one:
1. Wieniec adwentowy: plecie się go z iglastych gałązek i wkomponowuje w niego cztery świece. Każda z nich ma swoje znaczenie.
2. Świeca roratna: w trakcie rorat, nabożeństw ku czci Maryi Panny, zapalane są świece roratne, zwane roratkami.
3. Kalendarz adwentowy: zwyczaj lubiany zwłaszcza przez dzieci. W jego 24 ponumerowanych okienkach ukryte są drobne upominki czy słodycze.
4. Lampion adwentowy: przygotowuje się na msze roratne. Ma formę czworoboku, a jego ścianki są ozdobione symbolami chrześcijańskimi. Symbolizuje przypowieść Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca.
Okres adwentu jest to szczególny czas oczekiwania na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa. Jeszcze na początku XXI wieku funkcjonowało przykazanie kościele, które mówiło: "W czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać" co oznaczało, że istniał zakaz zabaw w tym czasie. Jednak przykazanie to zostało zmienione. Jasnego zakazu nie ma, a wszystko zależy od naszego sumienia. Duchowni radzą jednak, by czas oczekiwania na ponowne narodziny Jezusa Chrystusa przeżyć godnie, poświęcając się modlitwie, jałmużnie i postowi.