Kiedy zaczyna się adwent? Co z imprezami w czasie jego trwania? Zaczyna się już za kilka dni

Do Świąt Bożego Narodzenia coraz bliżej. Zanim jednak damy się w pełni pochłonąć świątecznym tradycjom, musimy przeżyć jeszcze adwent. Czym on jest, z jakimi zwyczajami się wiąże i kiedy dokładnie go obchodzimy? Rozpocznie się już za kilka dni.

Interesuje cię ta tematyka? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Adwent jest to w Kościołach Chrześcijańskich okres, który zaczyna się zawsze w czwartą niedzielę poprzedzającą Święto Bożego Narodzenia i trwa aż końca dnia 24 grudnia. W czasie trwania adwentu wszyscy czekają i przygotowują się na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.

BTired,Mother,With,Upset,Baby,Suffering,With,Post,Natal,Depression. Wielu rodziców jest zaskoczonych, że to już. Dziecko zmienia się nie do poznania

Zobacz wideo Choinki brownie. Świąteczny słodki przysmak

Kiedy zaczyna się adwent? Przez jaki okres czasu obowiązuje?

Data rozpoczęcia adwentu co roku jest inna, wiele osób w okresie listopada szuka już informacji, kiedy dokładnie rozpocznie się adwent. W tym roku będzie to niedziela 28 listopada. Oczekiwanie i przygotowania do przyjścia zbawiciela potrwają do dnia Wigilii, którą zawsze obchodzimy tego samego dnia, czyli 24 grudnia.

Według liturgii Kościoła katolickiego adwent można podzielić na dwa okresy:

  • od początku jego trwania, czyli od 28 listopada do 16 grudnia jest to czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa
  • od 17 do 24 grudnia jest to czas bezpośredniego przygotowania się do uroczystości Narodzenia Pańskiego

Najpopularniejsze symbole adwentowe: czym jest kalendarz adwentowy czy wieniec?

Istnieje kilka najbardziej znanych symboli związanych z obchodzeniem adwentu. Oto one:

1. Wieniec adwentowy: plecie się go z iglastych gałązek i wkomponowuje w niego cztery świece. Każda z nich ma swoje znaczenie.
2. Świeca roratna: w trakcie rorat, nabożeństw ku czci Maryi Panny, zapalane są świece roratne, zwane roratkami.
3. Kalendarz adwentowy: zwyczaj lubiany zwłaszcza przez dzieci. W jego 24 ponumerowanych okienkach ukryte są drobne upominki czy słodycze.
4. Lampion adwentowy: przygotowuje się na msze roratne. Ma formę czworoboku, a jego ścianki są ozdobione symbolami chrześcijańskimi. Symbolizuje przypowieść Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca.

senior, podatki 13 emerytura 2022: seniorzy mogą otrzymać niższe świadczenie

Czas adwentu a organizowanie i uczestniczenie w imprezach. Kiedyś funkcjonowało przykazanie mówiące o tym czy można

Okres adwentu jest to szczególny czas oczekiwania na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa. Jeszcze na początku XXI wieku funkcjonowało przykazanie kościele, które mówiło: "W czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać" co oznaczało, że istniał zakaz zabaw w tym czasie. Jednak przykazanie to zostało zmienione. Jasnego zakazu nie ma, a wszystko zależy od naszego sumienia. Duchowni radzą jednak, by czas oczekiwania na ponowne narodziny Jezusa Chrystusa przeżyć godnie, poświęcając się modlitwie, jałmużnie i postowi.

Więcej o: