Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Renta socjalna wypłacana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w sytuacjach, gdy stan zdrowia nie pozwala nam na podjęcie pracy. Otrzymanie świadczenia nie jest jednak wcale takie proste, gdyż obowiązuje szereg warunków, jakie należy spełnić, aby otrzymać prawo do jego wypłaty.
O rentę socjalną mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 18 lat (z wyjątkiem kobiet w wieku 16 lat, które wyszły za mąż) oraz nie mają ustalonego prawa do świadczeń tj. emerytura, renta czy zasiłek przedemerytalny. W przypadku osób niepełnoletnich to lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS musi stwierdzić, że jest się osobą całkowicie niezdolną do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem przez 18 roku życia lub w trakcie trwania nauki.
Wysokość renty socjalnej stanowi równowartość najniższej renty wypłacanej z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, która od 1 marca 2021 roku wynosi 1250,88 zł brutto, czyli 1067 zł netto. Może ona jednak zostać pomniejszona, jeśli otrzymujemy rentę rodzinną. Sytuacja taka jest możliwa, jeśli łączna wysokość tych dwóch świadczeń przekracza 200% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta socjalna nie może być jednak niższa niż 10% kwoty najniższej renty.
Poza wnioskiem o rentę socjalną należy złożyć w ZUS szereg dokumentów, na podstawie których zostaje rozpatrzona decyzja o przyjęciu świadczenia. Mowa tutaj m.in. o: