Wniosek o nowy dowód osobisty: nie złożysz go już online. Potrzebne są twoje odciski palców

Wniosek o nowy dowód osobisty nie może być złożony online. Jeśli kończy się ważność twojego dowodu, będziesz musiał udać się do urzędu gminy. W nowym dowodzie wprowadzono zmiany i dodano kilka rzeczy. Urzędnik musi pobrać od ciebie odciski palców.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Od poniedziałku 8 listopada można starać się o nowy dowód osobisty, zawiera on teraz dwie cechy biomedyczne. Zmianie uległ także wygląd dokumentu.

BTired,Mother,With,Upset,Baby,Suffering,With,Post,Natal,Depression. Wielu rodziców jest zaskoczonych, że to już. Dziecko zmienia się nie do poznania

Zobacz wideo Paszport i dowód dla dziecka - jak wyrobić?

Wniosek o nowy dowód osobisty: jak złożyć? Pojawi się na nim kilka nowych rzeczy

W 2019 roku do naszych dowodów została wprowadzona pierwsza dana biomedyczna, czyli zdjęcie twarzy. W bieżącym roku nowe dowody osobiste zostaną wyposażone w kolejną, a będą nią odciski palców. Czymś nowym będzie również ręczny podpis posiadacza. Te dwie nowe rzeczy znajdą się w dowodach osób powyżej 12. roku życia. Z wymogu posiadania na dowodzie nowych danych będą zwolnione osoby, w przypadku których pobranie odcisków lub złożenie podpisu jest niemożliwe.

Wygląd dokumentu również się zmieni m.in. oznaczenie państwa (PL) znajdować się będzie na tle flagi Unii Europejskiej. Na dole dowodu znajdzie się pole na podpis posiadacza. Dodatkowo "Numer dowodu osobistego" zostanie zastąpiony napisem "Seria i numer dokumentu".

Wniosek o dowód osobisty 2021. Termin ich startu miał być inny

W początkowych założeniach nowe dowody osobiste miały być wydawane od 2 sierpnia. Rząd jednak zrezygnował z planowanego zakupu skanerów linii papilarnych, które nie spełniały wymogów bezpieczeństwa, przez co termin starania się o nowe dowody musiał zostać przesunięty. Potem wyłoniono nowego dostawce wymaganych skanerów. Nowe czytniki były we wszystkich gminach już pod koniec września, rząd ogłosił wtedy nowy termin wdrożenia rozwiązań.

adwent Kiedy zaczyna się adwent? Czy można wtedy imprezować?

Jak złożyć wniosek o nowy dowód osobisty? Nie złożymy już wniosku online

Aby otrzymać nowy dowód osobisty, musimy wykonać kilka rzeczy. W pierwszej kolejności trzeba wydrukować wniosek ze strony gov.pl, a następnie go wypełnić. Przygotujmy potrzebne nam dokumenty: 

  • kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym
  • dotychczasowy dowód osobisty lub ważny paszport – jeśli masz
  • jeśli jesteś osobą, która dostała polskie obywatelstwo – dokument podróży
  • jeśli ubiegasz się o wydanie dowodu osobistego, z powodu nieuprawnionego wykorzystania twoich danych osobowych uprawdopodobnij, że takie zdarzenie miało miejsce

Mając już wszystkie przygotowane, udaj się do dowolnego urzędu gminy. Tam urzędnik pobierze od ciebie odciski palców. Na wniosku złóż własnoręczny podpis- zostanie on potem dodany na twoim dowodzie. Na koniec powinieneś otrzymać potwierdzenie złożenia wniosku.

Więcej o: