Wspólny budżet to jedno z założeń wielu małżeństw. W sytuacji kiedy jedno z małżonków umrze, sytuacja finansowa w domu może ulec zmianie. W takich chwilach warto dowiedzieć się jakie świadczenia nam przysługują. Wdowa może na przykład złożyć wniosek o przyznanie jej emerytury po mężu. To pieniądze wypłacane dożywotnio co miesiąc. Świadczenie nosi też nazwę "renta rodzinna" a co za tym idzie, może o nią wnioskować więcej osób. Proporcjonalnie do wnioskujących zmniejsza się wartość świadczenia. Wdowa nie otrzyma 100 procent pieniędzy, które przysługiwały zmarłemu. Jakie jeszcze zasady obowiązują? Okazuje się, że nie każdemu opłaca się wnioskować o to świadczenie.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
O rentę rodzinną może upomnieć się nie tylko wdowa, ale i inne osoby bliskie zmarłego. Jest to świadczenie w wysokości mniejszej niż emerytura zmarłego, ale przyznawane co miesiąc przez okres dożywotni. Aby otrzymać świadczenie wystarczy spełnić warunki. Przysługuje osobie, która:
Aby otrzymać świadczenie, niezbędne jest złożenie nie tylko wniosku, ale i odpowiednich dokumentów. Wniosek o rentę rodzinną znajdziesz na oficjalnej stronie gov.pl. Potrzebne dokumenty to:
Niestety, wysokość renty rodzinnej nie wynosi 100 procent. Oznacza to, że wdowa lub inny członek rodziny nie dostaną pełnej kwoty świadczenia, które pobierał zmarły. Złą wiadomością dla wielu wnioskujących jest też fakt, że aby otrzymywać emeryturę po mężu, należy zrzec się własnego świadczenia. Z tego powodu wielu wdowom się to po prostu nie opłaca. Jeśli wdowa wnioskuje sama, to może otrzymywać 85 procent emerytury męża. Jeśli wnioskuje więcej osób, otrzymają one odpowiednio: