200 złotych dla emeryta co miesiąc? To możliwe! Podpowiadamy, jak zwiększyć świadczenie

Tylko jeden wniosek wystarczy, aby otrzymać 200 zł do emerytury co miesiąc. Nie wszyscy seniorzy mogą jednak liczyć na podwyżkę świadczenia. Trzeba bowiem dodatkowo spełnić kilka kryteriów. Co zrobić, aby otrzymać dodatkową wypłatę co miesiąc?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy programy socjalne są zagrożone przez koronawirusa?

Inicjatywy rządowe skierowane do najstarszych obywateli tj. trzynasta emerytura czy Polski Ład przewidujący, chociażby emerytury bez podatku, mają wesprzeć finansowo w szczególności seniorów pobierających niższe świadczenia. 200 złotych dla emeryta co miesiąc w przypadku takich osób może oznaczać często znaczącą poprawę sytuacji materialnej. Nie każdy może jednak ubiegać się o dodatkową wypłatę. 

BTired,Mother,With,Upset,Baby,Suffering,With,Post,Natal,Depression. Wielu rodziców jest zaskoczonych, że to już. Dziecko zmienia się nie do poznania

Kto może liczyć na dodatkowe 200 złotych do emerytury? 

Specjalne świadczenie w wysokości 200 złotych może być przyznane jedynie osobom, które wykonywały szczególny zawód na rzecz innych obywateli. W tym przypadku mowa o strażakach Ochotniczej Straży Pożarnej. Mogą oni liczyć na dodatkowe pieniądze pod trzema warunkami: 

  • osiągnęli wiek emerytalny, czyli 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet,
  • służba w OSP trwała minimum 25 lat w przypadku mężczyzn, a kobiet co najmniej 20 lat,
  • wykazują gotowości do udziału w akcji ratowniczej przynajmniej raz w roku.

200 złotych dla emeryta co miesiąc: gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o dodatkowe 200 zł co miesiąc należy złożyć nie w ZUS, a u powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej. Za wypłatę środków odpowiada bowiem Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Waloryzacja emerytury i rent Ile wynosi renta socjalna? Szansę na wypłatę mają nieliczni

Pozostali emeryci mogą skorzystać z innych świadczeń dodatkowych

Seniorzy, którzy nie kwalifikują się do skorzystania z wypłaty powyższego świadczenia, mogą skorzystać z innych form rządowej pomocy. Osoby, które ukończyły 75. rok życia mogą ubiegać się o 500 plus dla seniora, które jest wypłacane przez ZUS. Na konta części emerytów jeszcze w tym miesiącu wpłynie czternasta emerytura. W celu jej wypłaty nie było konieczności składania żadnych wniosków, a dla wielu emerytów będzie ona oznaczała dodatek do emerytury w wysokości od 50 zł do nawet ponad 1000 zł. 

Więcej o: