Kiedy są andrzejki 2021? Skąd wzięła się ta tradycja? Wieczór wróżb wypada już za kilka dni

Kiedy wypadają Andrzejki? Tradycja ta nigdy się nie przesuwa i co roku obchodzona jest tej samej nocy. Dla wielu jest to okazja do zorganizowania przedadwentowych imprez. Z nocą tą związane jest wiele tradycji, a my przygotowaliśmy najpopularniejsze.

Interesuje cię ta tematyka? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wieczór andrzejkowy od lat jest dla wielu okazją do wielkich imprez przedadwentowych. Ostatnia zabawa przed jego rozpoczęciem została zapisana mentalnie w umysłach, choć przykazania mówiącego o zakazie już nie ma (więcej o tym TUTAJ). Wieczór ten jest nieoderwanie związany z magią i wróżbami a wypada już za kilka dni.

Zobacz wideo Makijaż na andrzejki. Jak pomalować się czarująco? Wybierz serwis

Kiedy są Andrzejki 2021? Tradycja mówi o jednej nocy

Andrzejki jest to nieoficjalne święto, które co roku obchodzone jest w tę samą noc. Dokładniej jest to w wigilię dnia świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. W tym roku Andrzejki przypadają w nocy z poniedziałku na wtorek, czyli z 29 na 30 listopada.

Andrzejki 2021- skąd wzięło się to nieoficjalne święto? Pierwsza polska wzmianka miała miejsce już w 1557 roku

W dawnych czasach wróżby robione w andrzejki miały charakter wyłącznie matrymonialny. Przeznaczone były tylko i wyłącznie dla niezamężnych dziewcząt. Co ciekawe mężczyźni mieli swój odpowiednik Andrzejek, czyli Katarzynki. Początkowo tradycję tą traktowano bardzo poważnie, a Panny swoje wróżby odprawiały tylko w odosobnieniu. W późniejszych czasach forma ta coraz bardziej się rozluźniała. Najpierw przybrały formę zbiorową, panny spotykały się razem, a następnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

Pochodzenie andrzejkowych wróżb związanych z zamążpójściem nie jest do końca znane. W literaturze niektórzy wskazują na starożytną Grecję i podkreślają podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej i greckiego słowa andros oznaczającego, mężczyznę.

Wróżby Andrzejkowe. Najpopularniejsze propozycje

Panny z okazji Andrzejek często wróżyły sobie same lub gromadziły się w grupach i wróżyły wspólnie. W związku z nadchodzącym świętem przygotowaliśmy kilka wróżb:

Panno w dniu świętego Andrzeja utnij gałązkę wiśni lub czereśni. Jeśli zakwitnie w wigilię Bożego Narodzenia, możesz liczyć na szybkie wyjście za mąż.

Lanie wosku — gorący wosk ze świecy wlewamy przez dziurkę od klucza na powierzchnię wody. Utworzony kształt trzeba skojarzyć z jakimś symbolem i sprawdzić jego znaczenie.

Układanie butów — każda panna ściąga but z lewej nogi. Następnie wszystkie buty układamy w rzędzie w najdalszym miejscu pokoju. But, który znajduje się na samym końcu, przekładamy na początek. Powtarzamy to, aż buty dotrą do drzwi wejściowych domu. Właścicielka tego buta, który jako pierwszy przekroczy próg domu najwcześniej wyjdzie za mąż

Więcej o: