Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Świadczenie pielęgnacyjne może być przyznane jedynie określonej grupie osób. Mowa tu głównie o rodzicu lub opiekunie dziecka z niepełnosprawnością, który zrezygnuje z pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki. Stąd też, mimo że świadczenie od nowego roku nieznacznie wzrośnie, to jego wysokość wciąż oburza Polaków.
Opiekun osoby niepełnosprawnej nie zawsze może ubiegać się o wypłatę świadczenia pielęgnacyjnego. Na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej znajduje się lista osób, które są pozbawione szans na nabycie prawa do wypłaty świadczenia. Są to m.in.:
Świadczenie pielęgnacyjne co roku podlega rewaloryzacji. Wpływ na jego wysokość ma bowiem wzrost najniższego wynagrodzenia za pracę. Od nowego roku pensja minimalna wzrośnie 7,5 procent, a więc na taki sam wzrost możemy liczyć w przypadku świadczeń pielęgnacyjnych. Obecnie wysokość świadczenia wynosi 1971 zł, zatem od 2022 roku będzie to 2119 zł.
Niestety wzrost tych świadczeń wydaje się znikomy biorąc pod uwagę stale rosnącą inflację. Ponadto osoba sprawująca opiekę nie może poreperować budżetu, gdyż podjęcie pracy nawet dorywczej grozi utratą świadczenia. Podobne zdania Polaków możemy dostrzec w internetowych dyskusjach:
Jak godnie żyć za te grosze ? Chcemy dorobić, może nie ma na to zbyt wiele czasu między zajęciami, lekarzami i szkołą, ale może udałoby się na pół etatu, chociaż tyle! Bo jedną z przyczyn bezsilności i depresji jest brak pieniędzy, a nie możemy z tym nawet nic zrobić, bo mamy związane ręce.
Te lata opieki powinny być wliczane do emerytury
A zasiłek pielęgnacyjny to śmiech na sali. Samo comiesięczne sprawdzenie poziomu leku kosztuje grubo ponad 200 i nie jest refundowane a co z resztą ? Rehabilitacja leki specjalna dieta i wiele innych rzeczy. To jest chory kraj.