Nowa kwota wolna od podatku 2022 to dla pracownika zysk nawet do 380 złotych miesięcznie

Polski Ład, który zacznie obowiązywać od nowego roku oznacza wielkie zmiany w sferze podatkowej. Mowa tu między innymi o ustaleniu nowej kwoty wolnej od podatku. Kto skorzysta na tych zmianach oraz jak wpłyną one na finanse Polaków?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]

Od nadchodzącego roku zarówno podatników, jak i przedsiębiorców czekają rewolucyjne zmiany. Wszystko to za sprawą rządowego projektu określanego, jako Polski Ład, który zacznie obowiązywać już od 1 stycznia. Jakie zmiany w praktyce oznacza to dla naszych finansów? 

BTired,Mother,With,Upset,Baby,Suffering,With,Post,Natal,Depression. Wielu rodziców jest zaskoczonych, że to już. Dziecko zmienia się nie do poznania

Kwota wolna od podatku 2022. Nowy Ład to rewolucyjne zmiany

Kwota dochodu niepowodującego obowiązku zapłaty podatku dochodowego, czyli powszechnie określana jako kwota wolna od podatku od nowego roku znacząco wzrośnie. Od 2022 roku będzie wynosiła nie 8000 zł, ale 30 000 zł. Po przekroczeniu tej granicy do momentu osiągnięcia I progu podatkowego będzie trzeba zapłacić podatek w wysokości 17 procent. Zmiana ta dotyczyć będzie wyłącznie osoby rozliczające się na zasadach ogólnych. W przypadku wyboru podatku liniowego czy ryczałtu, powyżej wskazana zmiana nie będzie obowiązywała. 

200 zł 200 złotych dla emeryta co miesiąc? To możliwe!

Nowa kwota zmniejszająca podatek to zysk dla osób zatrudnionych na umowach o pracę

Wzrost kwoty wolnej od podatku wpływa bezpośrednio na kwotę zmniejszającą podatek. Ona również wzrośnie od nowego roku do 5100 zł rocznie i będzie jednakowa dla wszystkich podatników. Nie będzie miała jak dotychczas charakteru dygresyjnego, czyli nie będzie się zmniejszała wraz ze wzrostem dochodu. Wysokość kwoty zmniejszającej podatek wynika z faktu, że jest to 17 procent z kwoty wolnej od podatku, czyli z 30 000 zł. Stąd też miesięczna kwota zmniejszająca podatek wynosi 425 zł. Konsekwencją czego osoby pracujące na umowie o pracę zyskają przeciętnie około 380 zł miesięcznie.

Kwota wolna od podatku 2022: kto jeszcze zyska na zmianach? 

Ustalona przez Polski Ład nowa kwota wolna od podatku to przede wszystkim zysk również dla osób pobierających płacę minimalną. Znaczna wartość uzyskanego przychodu nie będzie bowiem podlegała opodatkowaniu. W skali rocznej w kieszeni Polaków zarabiających najniższą krajową może zostać nawet do 3000 zł

Więcej o: