Tarcza antyinflacyjna. Obniżka cen prądu, gazu, paliwa i dodatek osłonowy do żywności. Kto skorzysta?

Wobec szybującej inflacji rząd planuje znaczne obniżki cen. Celem projektu jest przede wszystkim ulżenie Polakom w rachunkach. Na czym dokładnie polega tarcza inflacyjna i kto na niej skorzysta? Oto najświeższe informacje.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ceny w Polsce nieustannie rosną, podczas gdy pensje utrzymują się na stałym poziomie. Wiele rodzin, które dotąd radziły sobie całkiem nieźle, miewa coraz poważniejsze problemy z dopięciem budżetu. Gdy niemal cały dochód pochłaniają rachunki i podstawowe zakupy żywnościowe, trudno żyć z godnością. Odpowiedzią rządu na powszechne problemy ma być tarcza antyinflacyjna. Oto co zakłada nowy projekt pomocy.

Zobacz wideo Ekspertka wyjaśnia, dlaczego inflacja najbardziej dotknie najbiedniejszych

Tarcza antyinflacyjna zamortyzuje trzy najbardziej dotkliwe dla Polaków podwyżki

Skutki inflacji są najbardziej odczuwalne w trzech przypadkach, czyli rosnących cen żywności, energii i paliwa. Aby nieco je zamortyzować, rząd zapowiada kolejny program pomocowy skupiony właśnie na tych trzech obszarach. Proponowane obniżki akcyzy i podatku VAT mają wejść w życie już bardzo niedługo. Pierwsza będzie obniżka cen paliw silnikowych, która wystartuje już 20 grudnia. Akcyza od sprzedaży detalicznej zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE – ale tylko na pięć miesięcy: od 1 stycznia 2022 do 31 maja 2022.  Na pięć miesięcy paliwa zostaną też zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

Nowa tarcza antyinflacyjna – znaczna obniżka podatku VAT

W planach jest również obniżenie podatku VAT w dwóch głównych obszarach:

  • podatek VAT na gaz ziemny spadnie z 23% do 8% – tylko na trzy miesięcy, czyli od stycznia do marca 2022,
  • podatek VAT na energię elektryczną spadnie z 23% do 5 %, a akcyza zostanie obniżona do 0% – również tylko na trzy miesięcy, czyli od stycznia do marca 2022.

Premier Morawiecki zapowiedział, że to nie koniec wsparcia, a tylko działanie doraźne, które pozwoli spokojnie przetrwać początek roku:

Chcę powiedzieć, że będziemy reagować elastycznie. Niektóre działania są obliczone na trzy miesiące, inne na pięć miesięcy. Mają one pomóc przez te najtrudniejsze miesiące zimowe, gdy spodziewamy się podwyższonej inflacji.

Tarcza antyinflacyjna: dodatek osłonowy dla gospodarstw domowych

Kolejnym pomysłem jest tzw. dodatek osłonowy, którego celem jest zamortyzowanie wzrostu cen żywności. W tym wypadku podatek VAT nie mógł zostać obniżony z powodu sprzeciwu UE, trzeba było zatem poszukać innych rozwiązań. Z dodatku osłonowego ma planowo skorzystać aż 5 milionów gospodarstw domowych. Będzie on wynosił od 400 do 1150 zł w skali roku i zostanie wypłacony w dwóch ratach w 2022 roku. Podstawowym warunkiem będzie kryterium dochodowe.

Możemy liczyć na następujące kwoty:

  • 400 zł w skali roku dla jednoosobowych gospodarstw domowych o miesięcznym dochodzie 2100 zł
  • 600 zł w skali roku dla dwu- lub trzyosobowych gospodarstw domowych o miesięcznym dochodzie 1500 zł na osobę,
  • 800 zł w skali roku dla cztero- lub pięcioosobowych gospodarstw domowych o miesięcznym dochodzie 1500 zł na osobę,
  • 1150 zł w skali roku dla sześcioosobowych (i powyżej) gospodarstw domowych o miesięcznym dochodzie 1500 zł na osobę.
Więcej o: