Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wielu seniorom ich świadczenie nie wystarcza, by zapewnić sobie godny byt. Najniższa emerytura w Polsce od 1 marca 2021 roku wynosi 1250,88 zł brutto, czyli 1066,24 zł netto. Leki dla starszych osób nie zawsze są refundowane, często muszą oni dodatkowo opłacać czynsz, który co roku wzrasta. Często nie wystarcza takim ludziom pieniędzy na zaspokojenie własnych podstawowych potrzeb. Czasem jednak emeryt może starać się o pobieranie dwóch emerytur. Wiemy, w jakich przypadkach istnieje taka możliwość.
Niestety obecny system nie pozwala na wypłatę dwóch świadczeń emerytalnych z ZUS-u. W związku z tym trzeba ich szukać w innych miejscach. Aby móc starać się o otrzymanie podwójnej emerytury trzeba spełnić warunki. Pierwszym jest oczywiście wiek emerytalny, który muszą spełnić wszyscy. Następnie wystarczy kwalifikować się, choć w jednej z tych grup:
W każdym z powyższych przypadków konieczne jest złożenie dwóch wniosków. Pierwszym jest wniosek o emeryturę w ZUS, a drugim wniosek w miejscu odpowiadającym danemu świadczeniu w zależności od warunku, który spełniamy.
Jeśli przez lata pracowałeś poza granicami Polski, również może należeć ci się podwójna emerytura. Ważne, aby spełniać wymagana liczbę lat pracy dla danego kraju i oczywiście pracować legalnie opłacając wymagane składki. Konieczne jest złożenie wniosku w danym kraju, z prośbą o przeliczenie wysokości świadczenia.
Żołnierze zawodowi, policjanci itd. również, mogą ubiegać się o podwójne świadczenie. Po osiągnięciu wieku emerytalnego seniorzy ci otrzymują mundurową i cywilną emeryturę. Są one wypłacane osobno, jedna przez ZER MSWiA a druga przez ZUS.
Jeśli emeryt był ubezpieczony jednocześnie w dwóch miejscach, czyli zarówno w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a także w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ma szansę na obie emerytury. Jednym z warunków jest podleganie ubezpieczeniu KRUS przez minimum 25 lat.