Podwójna emerytura co miesiąc: dla kogo? Można pobierać dwa świadczenia jednocześnie

Pomimo tego, że w naszym kraju istnieje wiele świadczeń skierowanych do seniorów, wielu z nich wciąż żyje na skraju ubóstwa. Istnieją jednak sytuacje, w których osoba starsza może starać się o druga emeryturę, a co za tym idzie poprawić swój byt.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielu seniorom ich świadczenie nie wystarcza, by zapewnić sobie godny byt. Najniższa emerytura w Polsce od 1 marca 2021 roku wynosi 1250,88 zł brutto, czyli 1066,24 zł netto. Leki dla starszych osób nie zawsze są refundowane, często muszą oni dodatkowo opłacać czynsz, który co roku wzrasta. Często nie wystarcza takim ludziom pieniędzy na zaspokojenie własnych podstawowych potrzeb. Czasem jednak emeryt może starać się o pobieranie dwóch emerytur. Wiemy, w jakich przypadkach istnieje taka możliwość.

Zobacz wideo Borys: Największym zagrożeniem społeczno-gospodarczym w tym stuleciu jest demografia

Podwójna emerytura co miesiąc: nie dla każdego. Tylko w trzech przypadkach można dostać dodatkowe świadczenie

Niestety obecny system nie pozwala na wypłatę dwóch świadczeń emerytalnych z ZUS-u. W związku z tym trzeba ich szukać w innych miejscach. Aby móc starać się o otrzymanie podwójnej emerytury trzeba spełnić warunki. Pierwszym jest oczywiście wiek emerytalny, który muszą spełnić wszyscy. Następnie wystarczy kwalifikować się, choć w jednej z tych grup:

  • pracowałeś za granicą
  • Jesteś byłym pracownikiem służb mundurowych
  • opłacałeś dodatkowe ubezpieczenie w KRUS-ie

W każdym z powyższych przypadków konieczne jest złożenie dwóch wniosków. Pierwszym jest wniosek o emeryturę w ZUS, a drugim wniosek w miejscu odpowiadającym danemu świadczeniu w zależności od warunku, który spełniamy.

Podwójna emerytura co miesiąc: jeśli pracowałeś za granicą

Jeśli przez lata pracowałeś poza granicami Polski, również może należeć ci się podwójna emerytura. Ważne, aby spełniać wymagana liczbę lat pracy dla danego kraju i oczywiście pracować legalnie opłacając wymagane składki. Konieczne jest złożenie wniosku w danym kraju, z prośbą o przeliczenie wysokości świadczenia.

Podwójna emerytura co miesiąc dla emerytów, którzy pracowali w służbach mundurowych

Żołnierze zawodowi, policjanci itd. również, mogą ubiegać się o podwójne świadczenie. Po osiągnięciu wieku emerytalnego seniorzy ci otrzymują mundurową i cywilną emeryturę. Są one wypłacane osobno, jedna przez ZER MSWiA a druga przez ZUS.

Podwójna emerytura KRUS co miesiąc. Mogą na nią liczyć rolnicy

Jeśli emeryt był ubezpieczony jednocześnie w dwóch miejscach, czyli zarówno w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a także w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ma szansę na obie emerytury. Jednym z warunków jest podleganie ubezpieczeniu KRUS przez minimum 25 lat.

Więcej o: