13 emerytura 2022: świadczenie niższe niż w obecnym roku. Waloryzacja niewiele zmieni

Początek 2022 roku dopiero przed nami a wielu emerytów już żyje tym rokiem, martwiąc się o swoje świadczenia. Dzieje się tak dlatego, że weszły w życie zmiany podatkowe, które mają wpływ na przyszłoroczną trzynastkę. Część emerytów może dostać to świadczenie w kwocie niższej niż w 2021 roku pomimo waloryzacji, która będzie miała miejsce w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W niedawnym czasie weszły w życie zmiany podatkowe, które będą miały wpływ na wypłatę trzynastki w 2022 roku. Emeryci mogą dostać to świadczenie, w wysokości niższej niż miało to miejsce w obecnym roku.

BTired,Mother,With,Upset,Baby,Suffering,With,Post,Natal,Depression.Wielu rodziców jest zaskoczonych, że to już. Dziecko zmienia się nie do poznania

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Waloryzacja emerytur 2022. Wszystko zależy od inflacji

W 2022 roku według wstępnych założeń waloryzacja emerytur ma wynieść 4,89 procent. Oznaczałoby to podwyższenie emerytury minimalnej do 1312 zł brutto. Wszystko jednak zależy od inflacji, która na ten moment wciąż szaleje.

Trzynasta emerytura 2022. Emeryci mogą spodziewać się niższej kwoty trzynastki niż w obecnym roku

Zmiany podatkowe dadzą się we znaki seniorom, którzy w przyszłym roku otrzymają trzynastki. Emerytury do 2500 zł miesięcznie są teraz zwolnione z podatku PIT. W tej sytuacji odtrącane jest tylko 9 procent na składki zdrowotne. Jeśli jednak połączymy kwoty podstawowego świadczenia i trzynastej emerytury kwota zwolniona z podatku dochodowego zostanie przekroczona. Od nadwyżki tej kwoty emeryci będą zmuszeni oddać 26 procent, na które składa się 9 procent składki zdrowotnej i 17 procent PIT.

energia,paliwo,gazBon energetyczny: dopłata do prądu i paliwa. Nie dla każdego

Stworzyliśmy przykład przy obecnych założeniach dla lepszego zobrazowania sytuacji:
Emeryt w tym jednym miesiącu otrzymuje 3,5 tys. brutto (emerytura plus trzynastka), przekraczając górny próg dla emerytury bez podatku. Potrącone zostanie mu wcześniej wspomniane 26% od nadwyżki kwoty, czyli w tym przypadku od 1 tys. A więc w kieszeni seniora zostanie 3015 zł, (z tytułu samej emerytury otrzyma 2002 zł na rękę, a trzynastka wyniosłaby jedynie 1013 zł). Zatem kwota trzynastej emerytury wyniosłaby mniej niż w 2021 r. Wychodzi na to, że kwota dodatkowego świadczenia brutto byłaby wyższa niż dziś (w 2021 roku to 1250,88 zł brutto), ale na rękę niższa.

13 emerytura 2022. Senior będzie musiał rozliczyć się z PIT-u

Jest szansa, że wszystko zostałoby zwrócone emerytom wraz z wyrównaniem przy okazji rozliczenia rocznego. Będzie tak w sytuacji, której łączna kwota świadczeń wraz z trzynastką nie przekroczy 30 tys. zł rocznie. Seniorzy jednak będą musieli się rozliczać a dla niektórych z nich, może być to ciężkie i skomplikowane.

Więcej o: