Podwójna emerytura co miesiąc, ale nie dla każdego seniora. Jak zyskać dodatkowe świadczenie?

Podwójna emerytura jest możliwa, kiedy senior spełni odpowiednie warunki. Niestety, nie każdy z emerytów ma szansę na taki zastrzyk gotówki. Podwójna emerytura co miesiąc będzie wypłacana tylko dla trzech grup. Sprawdź co zrobić, aby ją otrzymać.

Emerytura może rozczarować. Po wielu latach pracy, kwota która wpływa na konto seniora zazwyczaj znacznie się różni od wynagrodzenia, które zwykł otrzymywać w miejscu zatrudnienia. Obecnie najniższa emerytura w Polsce od 1 marca 2021 roku wynosi 1250,88 zł brutto czyli 1066,24 zł netto (na rękę). Wzrosła ona zaledwie o 50,88 zł w stosunku do 2020 r w wyniku corocznej waloryzacji. Niestety, istnieje grupa seniorów, którzy dostają jeszcze mniej. Według badań przeprowadzonych w 2020 roku 365 tys. osób pobierało świadczenie emerytalne w kwocie niższej niż obowiązująca emerytura minimalna. Osoby te stanowią 6,1% ogółu emerytów w Polsce. Nic dziwnego, że pewna grupa seniorów decyduje się na pracę mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Część z nich nie musi, otrzymują podwójną emeryturę

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Izabela Leszczyna o emeryturach stażowych i pomyśle PO

Dla kogo podwójna emerytura co miesiąc? Te grupy seniorów zyskają pieniądze

Zgodnie z prawem, podwójna emerytura wypłacana przez ZUS nie jest możliwa. Można otrzymać ją z innych instytucji, ale oprócz wniosku o emeryturę w ZUS, należy złożyć w nich dokumenty osobno. O drugą emeryturę co miesiąc mogą wnioskować następujące osoby:

  • emeryci, którzy w przeszłości pracowali za granicą
  • byli pracownicy służb mundurowych
  • osoby opłacające dodatkowe ubezpieczenie w KRUS-ie

Podwójna emerytura co miesiąc w KRUS. Jak otrzymać świadczenie?

Osoby, które regularnie opłacały składki w KRUS mogą liczyć na drugą emeryturę właśnie z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ubezpieczenie emeryta w obu miejscach (ZUS i KRUS) gwarantuje pobieranie podwójnego świadczenia, ale pod jednym warunkiem. Emeryt musiał opłacać składki w KRUS przez minimum 25 lat. Wtedy emerytura zostanie przyznana, po złożeniu wniosku.

Podwójna emerytura co miesiąc, ale dla osób pracujących za granicą

Jeśli emeryt w przeszłości przebywał poza granicami Polski i wykonywał tam zarejestrowaną pracę, to może ubiegać się o dwie emerytury. Konieczne jest jednak złożenie wniosku zarówno w Polsce, jak i w innym kraju. Niezbędny jest też wniosek z prośbą o przeliczenie wysokości świadczenia za pracę wykonywaną za granicą. Pamiętaj, że wiek emerytalny w wielu krajach może się różnić. 

Podwójna emerytura co miesiąc dla mundurowych. Żołnierze i policjanci wyróżnieni

Ostatnim "sposobem" aby dostać podwójną emeryturę jest wykonywanie zawodu żołnierza, lub policjanta. Tak zwana emerytura mundurowa nie jest wypłacana przez ZUS, a przez ZER MSWiA. W związku z tym na konto emerytów wpływają dwie emerytury: cywilna i mundurowa.

Więcej o: