Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Nie każdy będzie przyjęty przez ZUS

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury to dla wielu seniorów szansa na wzrost comiesięcznego świadczenia. Niestety wniosków zostaje przez ZUS odrzucona. Podpowiadamy, jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury i kto może na tym zyskać.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Których polityków trzeba wysłać na emeryturę? "Ja się ze swoimi poglądami nie kryję"

Pandemia COVID-19 spowodowała, że zmianom uległy tablice średniego dalszego trwania życia, co spowodowało, że do ZUS możemy złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Dla wielu seniorów oznacza to szansę na otrzymanie wyższego świadczenia. Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego nie oznacza, jednak że wniosek będzie rozpatrzony przez ZUS pozytywnie.

Katarzyna Cichopek Kasia Cichopek "jak śnieżynka" w hitowej czapce na zimę

Ponowne przeliczenie emerytury tylko dla wybranych. Komu się opłaca?

Aktualne tablice średniego dalszego trwania życia opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny obowiązują od 1 kwietnia 2021 do 31 marca 2022. Kluczowa zmiana, która się w nich pojawiła to obniżenie prognozowanego czasu dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. Efektem czego, są korzystniejsze wyliczenia emerytur, ale wyłącznie dla określonej grupy seniorów. Pozytywne rozpatrzenie wniosku jest możliwe w przypadku osób, które:

  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, czyli ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad,
  • już osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku,
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego.

Ile można zyskać składając wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia? 

Powyżej wskazane zmiany sprawiły, że niektórzy emeryci mogą liczyć na podwyżkę emerytury o 6,5 procent. W praktyce może oznaczać to wzrost dotychczasowego świadczenia emerytalnego nawet o kilkaset złotych miesięcznie. 

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) Podwójna emerytura co miesiąc, ale nie dla każdego seniora. Jak zyskać dodatkowe świadczenie?

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury: jak go złożyć?

W celu ubiegania się o ponowne przeliczenie emerytury, należy złożyć wniosek do ZUS. Można do zrobić osobiście w najbliższym urzędzie lub drogą elektroniczną poprzez system PUE ZUS.  

Więcej o: