Ile wynosi zasiłek pogrzebowy 2021? Kwota może nie pokryć wszystkich kosztów pochówku

Zasiłek pogrzebowy 2021 ma częściowo zrekompensować koszty związane z organizacją pogrzebu najbliższej osoby. Niestety aktualna wysokość świadczenia nie zawsze może wystarczyć na pokrycie wszystkich wydatków. Ile wynosi zasiłek pogrzebowy i czy jest szansa na wzrost świadczenia od nowego roku?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

W przypadku śmierci osoby najbliższej możemy złożyć wniosek do ZUS o przyznanie jednorazowego zasiłku pogrzebowego, który ma pokryć koszty związane z organizacją pochówku. O wypłatę świadczenia może ubiegać się jedynie określona grupa osób, jednak co istotne nie zawsze musi to być rodzina. Ile wynosi zasiłek pogrzebowy 2021? 

Kate Middleton miała w szkole zaskakujące przezwisko Zdjęcie "pobitej" Kate Middleton zszokowało Brytyjczyków.

Zasiłek pogrzebowy 2021: komy przysługuje?

O zwrot kosztów za organizację pogrzebu może ubiegać się każdy, kto spełni jeden z warunków określonych przez ZUS tzn.: 

  • osoba ubiegająca się o zasiłek jest objęta ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobiera emeryturę albo rentę i zmarły był z jego rodziny,
  • zmarły był objęty ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobierał emeryturę lub rentę albo spełniał warunki, żeby dostać emeryturę albo rentę,
  • zmarły nie miał ubezpieczenia, ale pobierał zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu ubezpieczenia.

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy 2021? Brak szans na podwyżkę świadczenia

Wysokość zasiłku pogrzebowego w pełnej kwocie 4000 zł otrzymają jedynie osoby należące do rodziny zmarłego, niezależnie od faktycznie poniesionych kosztów pogrzebu. Jeśli koszty poniosła więcej niż jedna osoba, zasiłek zostanie dzielony proporcjonalnie do poniesionych wydatków. Osoby nienależące do rodziny zmarłego bądź też instytucja finansująca pogrzeb otrzyma zwrot kosztów faktycznie poniesionych. Wszystkie wydatki muszą być udokumentowane, jednak maksymalna wypłata zasiłku wynosi 4000 zł. W 2020 roku posłowie Lewicy wyszli z inicjatywą projektu ustawy, która przewidywała wzrost zasiłku pogrzebowego do 7000 zł. Rząd jednak stanowczo sprzeciwia się podwyżkom zasiłku, popierając swoje stanowisko stwierdzeniem, że obecna wysokość zasiłku pogrzebowego w Polsce jest na bardzo dobrym poziomie. 

ZUS - zdjęcie ilustracyjne Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury nie dla każdego

Obecna kwota zasiłku pogrzebowego w wielu przypadkach może być niewystarczająca

Zgodnie z rozmową przeprowadzoną przez money.pl z prezesem Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego Krzysztofem Wolnickim okazuje się, że obecny zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 zł, to często jedynie mała część wydatków, które ponoszą rodziny w związku z pochówkiem najbliższych: 

To jest fikcja. Jeżeli ktoś zmarł w domu i chodzi głównie o przewiezienie zwłok do domu pogrzebowego na trzy dni, to w takim wypadku bliscy w 4 tysiącach się zmieszczą. Natomiast jeżeli mają kupić grób, postawić pomnik, to trzeba dwa-trzy razy pomnożyć tę czwórkę.
Więcej o: