Świadczenie przedemerytalne otrzymają przede wszystkim te osoby, które utraciły pracę nie ze swojej winy. Trudna sytuacja wynikająca z utracenia źródła dochodu to jeden z warunków, aby otrzymać świadczenie. Konieczny jest oczywiście również wniosek, ale i niezbędne dokumenty. Pracownik w oczekiwaniu na emeryturę musi m.in wykazać chęć do podjęcia nowej pracy. Ile wynosi zasiłek przedemerytalny i czy jest w stanie zrekompensować brak wypłaty z miejsca pracy?
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zasiłek przedemerytalny, jak sama nazwa wskazuje możliwy jest do otrzymania przed emeryturą. Nie oznacza to jednak, że mogą ubiegać się o niego osoby, którym brakuje do emerytury wielu lat. Obowiązują warunki, które należy spełnić. Świadczenie przedemerytalne jest wypłacane co miesiąc aż do osiągnięcia wieku emerytalnego. Wówczas były pracownik pobiera nowe świadczenie, czyli wyczekaną emeryturę.
Kwota zasiłku przedemerytalnego może rozczarować. Wielu osobom nie pozwoli na utrzymanie tego samego poziomu życia, jaki towarzyszył im wtedy, kiedy byli zatrudnieni. Od 1 marca 2021 roku świadczenie przedemerytalne wynosi 1262,34 zł brutto miesięcznie. Na rękę otrzymasz 1075,73 zł
Aby otrzymać świadczenie przedemerytalne, były pracownik musi udowodnić że utracił pracę z przyczyn niezależnych. Do takich zaliczamy m.in śmierć pracodawcy, bankructwo, redukcję etatu. Dodatkowo osoba ubiegająca się o świadczenie musi dostarczyć dokumenty poświadczające:
To nie wszystko. Przyszłego emeryta obowiązuje: