Pracownicy dostaną wolne za święto w sobotę. Wiemy kto może liczyć na dodatkowy dzień wolny

Dzień wolny za święto w sobotę 2021. W nadchodzącym czasie aż dwa dni ustawowo wolne od pracy wypadną nam w sobotę. Czy w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy? Okazuje się, że tak.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W Kodeksie pracy zapisane jest, że pracownikom przysługują w ciągu roku dni ustawowo wolne od pracy. Według tego zapisu święta zawsze są dniami wolnymi. Co jednak w sytuacji gdy wypada ono w weekend? Pracodawca jest wtedy zobowiązany do oddania pracownikowi dnia wolnego za święto wypadające w sobotę. Taka sytuacja będzie miała miejsce jeszcze w tym roku.

Zobacz wideo Święta, święta i po świętach? Zadbaj o gwiazdkowy nastrój w swoim domu na dużo dłużej

Dzień wolny za święto w sobotę 2021. Kodeks pracy określa które dni są wolne i komu przysługują

To właśnie Kodeks pracy gwarantuje dzień wolny od pracy w zamian za święto wypadające w sobotę. W art.130 § 2 Kodeksu pracy możemy przeczytać:

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin

Kodeks pracy obowiązuje jednak przy umowie o prace. Jeśli jesteś pracownikiem zatrudnionym na umowie zlecenie, pracodawca nie ma obowiązku oddania ci tego dnia.

Wolne za święto w sobotę w związku z pierwszym dniem Bożego Narodzenia. Kiedy możemy je wykorzystać?

Niestety Święta Bożego Narodzenia w tym roku wypadają w weekend. W związku z tą sytuacją pracownikom będzie należał się dodatkowy dzień wolny. Istnieje ogólnie przyjęta reguła, że dzień wolny za święto, które wypadało w sobotę, wyznacza się jeszcze w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym ono wypadało. Jeśli w naszym miejscu pracy okres ten jest miesięczny, wolne będzie musiało być ustalone jeszcze w grudniu. Co ciekawe jeśli dzień ustawowo wolny od pracy wypadłby w niedzielę, pracodawca nie musiałby oddawać tego dnia pracownikom.

Wolne za święto w sobotę 2021 nie należy się każdemu

Niestety prawo do skorzystania z tego przywileju nie obowiązuje wszystkich. Istnieje kilka sytuacji, w których się on nie należy. Pierwszą sytuację wspomnieliśmy już wyżej, czyli prawo do dodatkowego dnia wolnego nie przysługuje, gdy święto wypada w niedzielę. O dzień wolny nie mogą upominać się również pracownicy przebywający w czasie jego trwania na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim. Nie dotyczy to również osób będących na umowach cywilnoprawnych, gdzie Kodeks pracy nie obowiązuje, czyli np. na umowie zlecenie czy dzieło.

Więcej o: