Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W Kodeksie pracy zapisane jest, że pracownikom przysługują w ciągu roku dni ustawowo wolne od pracy. Według tego zapisu święta zawsze są dniami wolnymi. Co jednak w sytuacji gdy wypada ono w weekend? Pracodawca jest wtedy zobowiązany do oddania pracownikowi dnia wolnego za święto wypadające w sobotę. Taka sytuacja będzie miała miejsce jeszcze w tym roku.
To właśnie Kodeks pracy gwarantuje dzień wolny od pracy w zamian za święto wypadające w sobotę. W art.130 § 2 Kodeksu pracy możemy przeczytać:
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin
Kodeks pracy obowiązuje jednak przy umowie o prace. Jeśli jesteś pracownikiem zatrudnionym na umowie zlecenie, pracodawca nie ma obowiązku oddania ci tego dnia.
Niestety Święta Bożego Narodzenia w tym roku wypadają w weekend. W związku z tą sytuacją pracownikom będzie należał się dodatkowy dzień wolny. Istnieje ogólnie przyjęta reguła, że dzień wolny za święto, które wypadało w sobotę, wyznacza się jeszcze w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym ono wypadało. Jeśli w naszym miejscu pracy okres ten jest miesięczny, wolne będzie musiało być ustalone jeszcze w grudniu. Co ciekawe jeśli dzień ustawowo wolny od pracy wypadłby w niedzielę, pracodawca nie musiałby oddawać tego dnia pracownikom.
Niestety prawo do skorzystania z tego przywileju nie obowiązuje wszystkich. Istnieje kilka sytuacji, w których się on nie należy. Pierwszą sytuację wspomnieliśmy już wyżej, czyli prawo do dodatkowego dnia wolnego nie przysługuje, gdy święto wypada w niedzielę. O dzień wolny nie mogą upominać się również pracownicy przebywający w czasie jego trwania na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim. Nie dotyczy to również osób będących na umowach cywilnoprawnych, gdzie Kodeks pracy nie obowiązuje, czyli np. na umowie zlecenie czy dzieło.