Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury może zostać odrzucony. Uważaj, aby nie popełnić tego błędu

Niektórzy seniorzy mogą otrzymać podwyżkę emerytury. Niestety, jest to zdecydowana mniejszość emerytów. Wynika to ze zmian, które zaistniały w tablicach średniego dalszego trwania życia, które obowiązują od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. Trzeba uważać, ponieważ wystarczy jeden błąd, aby wniosek o przeliczenie emerytury został odrzucony.

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury może nieść ze sobą wiele korzyści. Niektórzy emeryci mogą spodziewać się wzrostu świadczenia, w związku ze zmianami w statystykach prowadzonych przez GUS. Ma to związek z pandemią koronawirusa, która wpłynęła na wzrost śmiertelności. Tablice średniego dalszego trwania życia, na podstawie których wylicza się wysokość emerytury wskazują obecnie dane, które mogą zapewnić niektórym emerytom zastrzyk gotówki. Niestety, większość wniosków już na starcie zostanie oddalona. Zanim złożysz wniosek upewnij się, czy nie popełniasz tego błędu.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Morawiecki składa wniosek o wotum zaufania

Te wnioski o ponowne przeliczenie emerytury zostaną odrzucone. Kto nie powinien ich składać?

Wnioski o ponowne przeliczenie emerytury niosą korzyści wyłącznie w przypadku "nowych emerytów", czyli tych którzy uzyskali wiek emerytalny w 2021 roku. Wnioski zostaną odrzucone, gdy wniosek złożą:

  • niepracujący emeryci z tzw. starego systemu (urodzeni przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujące osoby, które mają nową emeryturę (urodzeni po 31 grudnia 1948 r.) - to oznacza, że już wcześniej skorzystały z jej obliczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia.

Kto może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury? Można zyskać pieniądze

Ponowne przeliczenie emerytur "nowych emerytów" może skutkować wzrostem świadczenia nawet o ponad 100 złotych. Wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, jeśli osoby wnioskujące:

  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, czyli ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad,
  • już osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku,
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego.

Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia?

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można wysłać przez Profil Zaufany, ponieważ znajdziemy go na stronie gov.pl. Wydrukowany wniosek można też złożyć osobiście w najbliższym urzędzie.

Więcej o: