13 emerytura 2022. Seniorzy mogą otrzymać niższe świadczenie niż w bieżącym roku

13 emerytura 2022: emeryci mogą spodziewać się świadczenia niższego niż w tym roku. Związane jest to ze zmianami podatkowymi, które wprowadzi Polski Ład. Wiemy, ile może wynieść przyszłoroczna "trzynastka".

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Niewykluczone jest, że rząd będzie musiał przemyśleć poważnie kwestię opodatkowania i oskładkowania trzynastej emerytury w kontekście planowanych zmian ujętych w Polskim Ładzie. Emeryci po zmianach, jakie zaszły mogą spodziewać się mniejszej trzynastki niż w 2021 roku pomimo waloryzacji.

Zobacz wideo Schreiber o 13. emeryturze: Gdybyśmy obiecywali coś na grudzień, to byłaby tylko obietnica wyborcza

13 emerytura 2022. Niekorzystna zmiana dla emerytów wynika z nowego prawa podatkowego

Na ten moment wypłatami z ZUS zwolnionymi z podatku PIT są kwoty do 2500 zł miesięcznie. Wtedy państwo zabiera tylko 9 procent na składki zdrowotne. Jeśli jednak dodamy, do podstawowego świadczenia emerytalnego wysokości „trzynastki" kwota zwolniona z podatku dochodowego zostanie przekroczona. Niestety od nadwyżki tej kwoty emeryci oddadzą już 26 procent, na które składa się 9 procent składki zdrowotnej i 17 procent PIT. Wszystko wskutek z jednej strony podwyżki kwoty wolnej, ale z drugiej strony likwidacji możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

13 emerytur 2022. Wiemy ile pieniędzy z trzynastki mogą otrzymać emeryci

Oprzyjmy się na przykładzie. Jeśli emeryt będzie otrzymywał emeryturę w wysokości 2,2 tys. zł brutto wolną od podatku. Potrącana będzie tylko składka zdrowotna i na rękę emeryt otrzyma 2002 zł. Przyjmując te samo założenie co powyżej, 13. emerytura w 2022 r. w kwocie np. 1,3 tys. zł brutto oznaczałaby z kolei 1183 zł "na rękę". Jednak tak się nie stanie.

W tym jednym miesiącu otrzyma 3,5 tys. brutto (emerytura plus trzynastka). Przekracza w ten sposób górny próg dla emerytury bez podatku. W takim przypadku potrącone zostanie wcześniej wspomniane 26 % od nadwyżki kwoty, czyli w tym przypadku od 1 tys. W kieszeni seniora zostanie jedynie 3015 zł. Biorąc pod uwagę, że z tytułu samej emerytury dostawałby netto 2002 zł, oznaczałoby to, że trzynastka wyniosła dla niego jedynie 1013 zł.

13 emerytura 2022. Możliwe, że seniorzy będą musieli się rozliczać z urzędem skarbowym

Możliwe, że wszystkie "zabrane" pieniądze zostałyby zwrócone emerytom wraz z wyrównaniem przy okazji rozliczenia rocznego. Dojdzie do tego w sytuacji, której łączna kwota świadczeń wraz z 13. emeryturą nie przekroczy 30 000 zł rocznie. Seniorzy będą wtedy zmuszeni do rozliczenia się z urzędem skarbowym a dla wielu z nich to zbyt skomplikowane.

Więcej o: