Co daje nam ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia. Na tych emerytów czeka zastrzyk gotówki

Niektórzy emeryci liczą na ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia. Mogą złożyć wniosek, ale większość z formularzy zostanie odrzuconych. Znaczenie ma kilka warunków, z których najważniejszym jest wiek wnioskującego. Kto na tym zyska, a kto straci?

Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia to dla wielu emerytów szansa na dodatkowy zastrzyk gotówki. Wysokość ich świadczenia może wzrosnąć, ze względu na zmiany które zaszły w tablicach średniego dalszego trwania życia. Wraz ze wzrostem liczby zgonów, dla niektórych seniorów wysokość otrzymywanego świadczenia może ulec zmianie. Jak złożyć wniosek i otrzymać pieniądze?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Szczepienia w Polsce. Jak wygląda kwalifikacja osób ze schorzeniami?

Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia?

Formularz z prośbą o ponowne przeliczenie emerytury można pobrać na stronie internetowej gov.pl. Można złożyć go osobiście w urzędzie, lub wysłać formą elektroniczną. W Art 26c. czytamy:

Po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego 65 lat przez osobę, która pobierała okresową emeryturę kapitałową do dnia poprzedzającego osiągnięcie tego wieku, emeryturę z Funduszu oblicza się ponownie z urzędu na zasadach określonych w art. 26, z tym że do obliczenia emerytury przyjmuje się średnie dalsze trwanie życia ustalone dla wieku 65 lat, obowiązujące w dacie osiągnięcia tego wieku.

Małgorzata Socha Małgorzata Socha i jej spodnie flare zachwyciły fanów

Kto może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia?

Wniosek złożyć może każdy, jednak z szacunku do chociażby pracy urzędników warto przemyśleć tą decyzję. Znaczna część wniosków jest odrzucanych. Słusznie wnioskują osoby, które:

  • zostały świadczeniobiorcami w 2021 roku
  • osiągnęły wiek emerytalny i wciąż są zatrudnione, a więc nadal odprowadzają składki.

Te dwie grupy emerytów mogą zyskać na ponownym przeliczeniu emerytury nawet 100 złotych. 

świąteczny sweter, zdjęcie ilustracyjne Swetry świąteczne dla rodziny. W są Pepco już od 40 złotych

Kto nie powinien wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia?

Do urzędów wciąż wpływają wnioski od osób, którym nie opłaca się przeliczyć emerytury, ponieważ w ich sytuacji nic to nie zmieni. Są to m.in:

  • niepracujący emeryci z tzw. starego systemu (urodzeni przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujące osoby, które mają nową emeryturę (urodzeni po 31 grudnia 1948 r.) - to oznacza, że już wcześniej skorzystały z jej obliczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia.

Ich formularze natychmiast zostaną odrzucone. 

Więcej o: