Dodatek osłonowy 2022. Dla kogo przeznaczona jest pomoc? Tarcza antyinflacyjna obejmie wybranych

Dodatek osłonowy ma stanowić wsparcie dla rodzin w związku ze wzrostami cen spowodowanymi rosnącą inflacją. Jednak tylko część gospodarstw domowych może liczyć na dodatek osłonowy 2022. Wniosek może być konieczny do otrzymania świadczenia. Od kiedy można się starać o jego wypłatę?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo PiS uprawia polityczny handel? Jackowski: Jest to sprawa ewidentnie widoczna

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował nowe szczegóły dotyczące tzw. tarczy antyinflacyjnej. Jednym z jej elementów ma być dodatek osłonowy, który ma być wsparciem dla rodzin, które najbardziej odczują wzrost cen żywności czy energii elektrycznej. Kto może otrzymać nowe świadczenie? Znamy już niektóre szczegóły!

Dodatek osłonowy 2022: dla kogo przeznaczona będzie pomoc? 

Dodatek osłonowy trafi prawie do 7 mln gospodarstw domowych, które spełnią wymagane kryterium dochodowe, uprawniające do wypłaty świadczenia. Będą obowiązywały cztery progi dochodowe uzależnione jednocześnie od liczby domowników w gospodarstwie z zastosowaniem zasady "złotówka za złotówkę": 

  • dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Od kiedy będzie wypłacany dodatek osłonowy 2022? Wniosek może być konieczny

Sposób, w jaki będzie można się ubiegać o dodatek osłonowy nie jest jeszcze znany. Biorąc jednak pod uwagę, że decydującym kryterium będą uzyskiwane przychody, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie obowiązek złożenia stosownego wniosku. Wiadomo już, że dodatek osłonowy będzie wypłacany w 2022 w dwóch ratach. 

Rząd planował zredukować podatek VAT do 0 procent 

Dodatek osłonowy można nazwać swojego rodzaju alternatywą dla pierwotnego planu rządu, czyli obniżenia podatku VAT do zera na artykuły żywnościowe: 

Zastanawialiśmy się nad obniżką VAT do zera na artykuły żywnościowe i niestety, Komisja Europejska ma inne zasady, nie zgadza się na tego typu działanie. Gdyby była zgoda po stronie Komisji Europejskiej, jest nasze zobowiązanie na wdrożenie, na całe pierwsze półrocze przyszłego roku, zerowej stawki VAT na artykuły żywnościowe. Ale takiej zgody, póki co nie ma — poinformował szef rządu.
Więcej o: