Dla kogo jest podwójna emerytura co miesiąc? Seniorzy dostaną dodatkowy zastrzyk gotówki. Są warunki

Emeryci nie są zadowoleni z emerytur. Ich kwota często rozczarowuje, dlatego wprowadzono świadczenia które mają poprawić sytuację finansową seniorów. Mogą liczyć na 500 plus dla seniora, czternastą emeryturę, czy 200 złotych do emerytury. Niektórzy dostaną jeszcze więcej pieniędzy. Te grupy emerytów mogą liczyć na podwójne świadczenia emerytalne.

Pomimo tego, że najniższa emerytura wzrosła o 50,88 zł w stosunku do 2020 r w wyniku corocznej waloryzacji, to emeryci nadal są rozczarowani. Większość z nich otrzymuje o wiele mniej pieniędzy niż podczas wykonywania zawodu w przeszłości. Od 1 marca 2021 roku najniższa emerytura wynosi 1250,88 zł brutto czyli 1066,24 zł netto (na rękę), jednak to tylko teoria bo wg statystyk aż 6 procent emerytów otrzymuje jeszcze mniej. Zwiększyć swoje świadczenia można na kilka sposobów. Jednym z nich jest ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia. Dotyczy on jednak tylko nielicznych emerytów. Najbardziej opłacalne jest otrzymywanie podwójnej emerytury. Komu przysługuje ten "przywilej"?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Soboń: W Nowym Ładzie będą też propozycje podatkowe

Dla tych osób podwójna emerytura co miesiąc jest możliwa. Do której grupy należysz?

Otrzymywanie podwójnej emerytury z ZUS nie jest możliwe. Są jednak inne sposoby, aby uzyskać podwójne świadczenie. Możesz ubiegać się o dodatkowe pieniądze co miesiąc jeśli jesteś osobą, która:

  • pracowała za granicą,
  • była w służbach mundurowych,
  • opłacała dodatkowe ubezpieczenie w KRUS-ie.

Podwójna emerytura dla osób pracujących za granicą. Pamiętaj o jej przeliczeniu

Osoby, które przez lata przebywały poza terenem kraju i tam pracowały mogą ubiegać się o podwójną emeryturę. Muszą jednak zwrócić uwagę na to, że wiek emerytalny może się różnić w zależności od miejsca na świecie. Konieczne jest jej dokładne przeliczenie i wystosowanie wniosków zarówno w ZUS, jak i w urzędzie innego kraju. Praca musiała być wykonywana legalnie i udokumentowana chociażby umową. Warunkiem jest też to, aby emeryt w obu krajach był w przeszłości ubezpieczony.

Podwójna emerytura co miesiąc dla służb mundurowych. Wypłaci ją MSWiA

Ponieważ otrzymywanie podwójnej emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie jest możliwe, może wypłacać ją MSWiA. Taką emeryturę otrzymają np. żołnierze, czy policjanci. Nie jest to jednak emerytura cywilna, a mundurowa. Te dwa świadczenia różnią się od siebie i mają też inną wysokość. Emerytura wypłacana przez ZER MSWiA jest przesyłana na konto mundurowego dożywotnio. W przypadku służb mundurowych mamy do czynienia z wyjątkiem od zasady wypłacania jednego świadczenia z powodu braku możliwości ustalenia wysokości emerytury wojskowej/policyjnej uwzględniając czas pracy jako cywil. Były żołnierz musi też złożyć dwa osobne wnioski.

Podwójna emerytura co miesiąc z KRUS i ZUS. Tutaj liczą się składki

Podwójną emeryturę mogą pobierać również osoby, które opłacały składki w KRUS. Warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu KRUS przez 25 lat. Aby otrzymywać drugą emeryturę obowiązuje złożenie wniosków zarówno w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, jak i w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Więcej o: