Podwójna emerytura co miesiąc jest możliwa! Wystarczy spełnić odpowiednie warunki

Pomimo tego, że w naszym kraju istnieje wiele dodatkowych świadczeń dla seniorów, to wciąż często nie starcza im na podstawowe wydatki. Możemy do nich zaliczyć trzynastą, emeryturę, czternastkę, 500 plus dla seniora i inne. Część z nich przyznawana jest jednak po spełnieniu konkretnych wymagań. Tak samo jest w sytuacji gdy chcemy, aby podwójna emerytura co miesiąc zasiliła nasze konto.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bez większego problemu zauważyć możemy, że w ostatnich latach rząd stara się wspomagać seniorów. Co rusz pojawiają się nowe dodatki, które mają wspomóc ich liche emerytury, za które często ciężko im zapewnić sobie podstawowe warunki do życia. Niektóre z nich jednak wymagają spełnienia warunków i nie zawsze senior może otrzymać pieniądze. Pewnie nie raz przez myśl przeszło emerytom, że chcieliby pobierać podwójną emeryturę. Okazuje się, że jest to możliwe.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Podwójna emerytura co miesiąc. Kto może się starać?

Jak ogólnie wiadomo podwójna emerytura z ZUS-u, nie jest prawnie możliwa. Jak się jednak okazuje, może być ona wypłacana z innego źródła. Starać się o nią mogą osoby które:

  • pracowały za granicą
  • były w służbach mundurowych
  • opłacały dodatkowe ubezpieczenie rolnicze w KRUS-ie

Jeśli chcemy pobierać drugą emeryturę, w związku ze spełnianiem któregoś z tych wymogów, konieczne będzie złożenie dwóch wniosków. Jeden wniosek o emeryturę musi zostać dostarczony do ZUS-u, a drugi do miejsca lub odpowiedniego urzędu w kraju, w którym osoba była również ubezpieczona.

Podwójna emerytura co miesiąc dla służb mundurowych

Służby mundurowe, czyli np. żołnierze czy policjanci mogą otrzymywać drugie świadczenie emerytalne. Oprócz emerytury cywilnej z ZUS-u przysługuje im emerytura mundurowa. Jest ona wypłacana przez ZER MSWiA dożywotnio. Konieczne jest tu złożenie dwóch wniosków o przysługujące świadczenie w określonych powyżej miejscach.

Podwójna emerytura co miesiąc dla rolnika

Druga możliwość pobierania podwójnej emerytury, daje emerytowi ubezpieczenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jest jeden główny warunek, emeryt w przeszłości musiał podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników przez okres co najmniej 25 lat. W tym wypadku również musimy pamiętać o złożeniu dwóch wniosków.

Podwójna emerytura co miesiąc dla osób pracujących poza granicami Polski

W trzecim i ostatnim przypadku o podwójną emeryturę może starać się osoba, która pracowała za granicą. Jeżeli emeryt pracował za granicą i również tam był ubezpieczony, to przysługuje jej prawo do pobierania zarówno emerytury w Polsce, jak i w kraju, w którym wykonywała pracę. Nie ma jednej "wspólnej renty lub emerytury", a do każdej instytucji trzeba zwrócić się osobno o przeliczenie świadczenia.

Więcej o: