Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Bez większego problemu zauważyć możemy, że w ostatnich latach rząd stara się wspomagać seniorów. Co rusz pojawiają się nowe dodatki, które mają wspomóc ich liche emerytury, za które często ciężko im zapewnić sobie podstawowe warunki do życia. Niektóre z nich jednak wymagają spełnienia warunków i nie zawsze senior może otrzymać pieniądze. Pewnie nie raz przez myśl przeszło emerytom, że chcieliby pobierać podwójną emeryturę. Okazuje się, że jest to możliwe.
Jak ogólnie wiadomo podwójna emerytura z ZUS-u, nie jest prawnie możliwa. Jak się jednak okazuje, może być ona wypłacana z innego źródła. Starać się o nią mogą osoby które:
Jeśli chcemy pobierać drugą emeryturę, w związku ze spełnianiem któregoś z tych wymogów, konieczne będzie złożenie dwóch wniosków. Jeden wniosek o emeryturę musi zostać dostarczony do ZUS-u, a drugi do miejsca lub odpowiedniego urzędu w kraju, w którym osoba była również ubezpieczona.
Służby mundurowe, czyli np. żołnierze czy policjanci mogą otrzymywać drugie świadczenie emerytalne. Oprócz emerytury cywilnej z ZUS-u przysługuje im emerytura mundurowa. Jest ona wypłacana przez ZER MSWiA dożywotnio. Konieczne jest tu złożenie dwóch wniosków o przysługujące świadczenie w określonych powyżej miejscach.
Druga możliwość pobierania podwójnej emerytury, daje emerytowi ubezpieczenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jest jeden główny warunek, emeryt w przeszłości musiał podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników przez okres co najmniej 25 lat. W tym wypadku również musimy pamiętać o złożeniu dwóch wniosków.
W trzecim i ostatnim przypadku o podwójną emeryturę może starać się osoba, która pracowała za granicą. Jeżeli emeryt pracował za granicą i również tam był ubezpieczony, to przysługuje jej prawo do pobierania zarówno emerytury w Polsce, jak i w kraju, w którym wykonywała pracę. Nie ma jednej "wspólnej renty lub emerytury", a do każdej instytucji trzeba zwrócić się osobno o przeliczenie świadczenia.