Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Według rządzących ograniczenie handlu w niedziele jest ważne społecznie. Uzyskanie dnia wolnego może prowadzić do wzmocnienia więzi społecznych, szczególnie tych rodzinnych. Według ich danych wśród osób zatrudnionych w handlu istotną grupę stanowią kobiety, które często są matkami, a niedziela to często najlepszy moment na spędzenie czasu z dziećmi i rodziną. W związku z tym wprowadzono zakaz handlu w niedziele, a zakupy zrobić możemy jedynie w niedziele handlowe wyznaczone w konkretnie dni roku.
Dokładnie 1 marca 2018 r. została wprowadzona w życie ustawa ograniczająca handel w niedziele. Od tamtej chwili w niedziele i święta zakazany jest handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem. Zakaz ten nie ma zastosowania w przypadkach określonych w ustawie, czyli ustalonych odgórnie niedzielach handlowych.
Zdarza się, jednak że pomimo tego, że niedziela jest niehandlowa, sklep jest otwarty. Dzieje się tak dlatego, że przedsiębiorcy, którzy w niedziele i święta nie korzystają z pracy pracowników lub zatrudnionych i w te dni wyłącznie osobiście prowadzą handel, mają do tego prawo. A więc w niedzielę niehandlową za kasą sklepu spotkamy jedynie jego właściciela nie pracownika.
Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta przewiduje siedem wyjątków w ciągu całego roku kalendarzowego, kiedy handel w niedziele jest dozwolony. Niedziele handlowe w 2022 to:
1. ostatnia niedziela stycznia
2. niedziela bezpośrednio poprzedzająca pierwszy dzień Wielkanocy
3. ostatnia niedziela kwietnia
4. ostatnia niedziela czerwca
5. ostatnia niedziela sierpnia
6 i 7. dwie niedziele bezpośrednio poprzedzające Święta Bożego Narodzenia
W zależności od tego, jaki mamy rok i kiedy wypadają konkretne święta, daty niedziel handlowych się przesuwają i nie wypadają co roku w tę samą datę. W 2022 r. wypadają one w następujące dni: