Niedziele handlowe 2022. Są wyjątki! Niektóre sklepy mogą być otwarte w każdą niedzielę

Jak wszyscy wiemy, od kilku lat w Polsce nie zrobimy zakupów we wszystkie niedziele. Są wyznaczone konkretne daty kiedy w ten wolny dzień możemy jechać do galerii handlowej czy supermarketu. Wiemy, jak wypadają wszystkie niedziele handlowe 2022 roku.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Według rządzących ograniczenie handlu w niedziele jest ważne społecznie. Uzyskanie dnia wolnego może prowadzić do wzmocnienia więzi społecznych, szczególnie tych rodzinnych. Według ich danych wśród osób zatrudnionych w handlu istotną grupę stanowią kobiety, które często są matkami, a niedziela to często najlepszy moment na spędzenie czasu z dziećmi i rodziną. W związku z tym wprowadzono zakaz handlu w niedziele, a zakupy zrobić możemy jedynie w niedziele handlowe wyznaczone w konkretnie dni roku.

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Zakaz handlu w niedziele w Polsce. Nie zawsze sklep jest zamknięty

Dokładnie 1 marca 2018 r. została wprowadzona w życie ustawa ograniczająca handel w niedziele. Od tamtej chwili w niedziele i święta zakazany jest handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem. Zakaz ten nie ma zastosowania w przypadkach określonych w ustawie, czyli ustalonych odgórnie niedzielach handlowych.

Zdarza się, jednak że pomimo tego, że niedziela jest niehandlowa, sklep jest otwarty. Dzieje się tak dlatego, że przedsiębiorcy, którzy w niedziele i święta nie korzystają z pracy pracowników lub zatrudnionych i w te dni wyłącznie osobiście prowadzą handel, mają do tego prawo. A więc w niedzielę niehandlową za kasą sklepu spotkamy jedynie jego właściciela nie pracownika.

Niedziele handlowe 2022. Daty ustalone są odgórnie i co roku jest to ten sam dzień

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta przewiduje siedem wyjątków w ciągu całego roku kalendarzowego, kiedy handel w niedziele jest dozwolony. Niedziele handlowe w 2022 to:

1. ostatnia niedziela stycznia

2. niedziela bezpośrednio poprzedzająca pierwszy dzień Wielkanocy

3. ostatnia niedziela kwietnia

4. ostatnia niedziela czerwca

5. ostatnia niedziela sierpnia

6 i 7. dwie niedziele bezpośrednio poprzedzające Święta Bożego Narodzenia

Niedziele handlowe 2022: konkretne daty

W zależności od tego, jaki mamy rok i kiedy wypadają konkretne święta, daty niedziel handlowych się przesuwają i nie wypadają co roku w tę samą datę. W 2022 r. wypadają one w następujące dni:

  • 30 stycznia 2022 r.
  • 10 kwietnia 2022 r.
  • 24 kwietnia 2022 r.
  • 26 czerwca 2022 r.
  • 28 sierpnia 2022 r.
  • 11 grudnia 2022 r.
  • 18 grudnia 2022 r.
Więcej o: